Reklamsız Sözcü

Mısır’da hükümet istifa etti!

Mısır'da ordunun destek verdiği hükümetin istifa ettiği iddia edildi.

android-time 12:32
Mısır’da hükümet istifa etti!
Mısır'da ordunun destek verdiği hükümetin istifa ettiği iddia edildi.

Mısır’da devlet destekli El Ahram gazetesi, hükümetin istifa ettiğini duyurdu.

Gazete internet sayfasında yayınladığı haberde, ordu tarafından desteklenen hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

Gazete, hükümetin istifa etme kararını, 15 dakika süren bir bakanlar kurulu toplantısı sonrasında verdiğini belirtti.

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es Sisi de, hükümette yer alıyordu. Sisi, savunma bakanı olarak görev yapıyordu.

Reuters’a konuşan Mısırlı bir yetkili, “Bu, Sisi’nin cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması için atılması gereken bir adımdı” dedi.

‘HÜKÜMET ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞTI’

3 Temmuz 2013'te Müslüman Kardeşler kökenli Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin ardından 9 Temmuz'da başbakan atanan ve ordu destekli hükümeti de 16 Temmuz'da yemin eden Biblavi, ‘kabinesinin zor şartlar altında sorumluluk üstlendiğini' vurguladı. Hükümetin, işçi grevlerinin görüşülmesi için düzenlediği olağanüstü toplantı sonrasında, ekrandan halka seslenen Biblavi, “Hükümet sadece aldığı sonuçlar değil aldığı kararlar temelinde de değerlendirilmeli” dedi.

Farklı meslek gruplarının yaptığı grevler nedeniyle istifanın gerçekleştiğine vurgu yapan Biblavi, “Mısır kritik bir dönemden geçiyor. Devlet büyük tehlikelerle karşı karşıya. Vakit, bireysel ve grupsal menfaatlerin peşine düşme zamanı değil” dedi. Hükümet olarak Mısır'ı içinde bulunduğu kriz ortamından çıkarmaya çalıştıklarını savunan Biblavi, “Mısır'ı içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve güvenlik alanındaki tünelden çıkarmaya çalıştık ancak bu ülkenin hayrını istemeyen kesimler tarafından acımasız bir mücadeleyle karşılaştık” diye konuştu.

İstifanın “yol haritasının ilk aşamasının tamamlanmasının ardından gerçekleştiğini” belirten Biblavi, “Anayasayı hazırladık ve referanduma sunduk. Böylece yol haritasının ilk aşamasını başarıyla sonlandırdık. Bu sayede Mısır demokratik toplum yolunda önemli bir adım atmış oldu. Ancak reform sadece hükümetle gerçekleşecek bir durum değildir, tüm Mısırlıların bu sürece katılması gerekir” ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN MEHLEB OLACAK
Biblavi'nin yerini kimin alacağı açıklanmadı. Ancak basına konuşan bir yetkili, Biblavi kabinesinde Bayındırlık ve İskan Bakanı olan İbrahim Mehleb‘in başbakanlığı üstleneceğini söyledi. Reuters'a konuşan bir yetkili de, “Bu, Sisi'nin nisan ortasında düzenlenecek cumhurbaşkanlığına seçimlerinde adaylığını açıklaması için atılması gereken bir adımdı” dedi. Mansur'un yeni hükümet kuruluncaya kadar Biblavi'den görevini sürdürmesini istediği de kaydedildi.

‘DARBENİN BAŞARISIZLIĞININ DELİLİ’

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak üyeleri ise Biblavi hükümetinin istifasının ‘darbenin başarısızlığının delili' olduğunu savundu. İttifak bünyesindeki partilerden Asalet Partisi Yüksek Kurulu üyesi İmam Yusuf, hükümetin başarısızlığının, ‘darbenin de başarısızlığı' anlamına geldiğini belirtip “Darbeciler de tıpkı hükümet gibi halkın iradesiyle gidecek. Darbecilerin gölgesinde kurulacak herhangi bir hükümetin de akıbeti aynı olacak. Legal olmadığı için de gelen hükümeti tanımayacağız” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:4024.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more