Moldova Rusya ile AB arasında seçimini yapıyor

Avrupa ve Rusya arasındaki nüfuz mücadelesine sahne olan ülkelerden Moldova’da halk bugün sandık başına gitti

Moldova Rusya ile AB arasında seçimini yapıyor

Ukrayna gibi, doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı bölge bulunan Moldova'da, Ukrayna’daki ‘Meydan' olaylarının tekrarlanmasından endişe ediliyor.

Yaklaşık 4,4 milyon nüfuslu eski Sovyet cumhuriyetinde, iktidardaki AB yanlısı koalisyonun yeniden kazanıp kazanamayacağı merak konusu. Seçim sürecinde bloklar arasındaki son bir haftada iyice gerildi. Rusya yanlısı Patria partisi, seçim kampanyasını yurtdışından gelen paralarla finanse ettiği gerekçesiyle birkaç gün önce yarışı dışı bırakıldı. Partiyi destekleyen gazete editörünün annesinin hunharca öldürülmesi ülkede infiale sebep oldu. Başkanı Vladimir Filat'ın ise hafif bir ‘kaza' geçirmesi de seçim süreciyle ilişkilendirildi.

Sivil Toplum Kuruluşu ‘Sosyoloji ve Demografi’nin anketine göre Rusya yanlısı partilerden Komünist Parti (PKRM) yüzde 23, Sosyalist Parti (SPM) ise yüzde 15,6 oranında oy alacak. Seçime girmesi yasaklanan Patria'nın ise yüzde 9 oranında oy alması bekleniyordu. Rusya yanlısı partilerin oy oranının yüzde 47 civarında olduğu görülüyor. Ankete göre AB yanlısı Liberal Demokrat Parti (LDPM) yüzde 18,1, Demokrat Parti (DPM) yüzde 16,2 Liberal Parti'nin (LPM) ise yüzde 8,4 oranında oy alacak. Kalan oylar ise küçük partiler arasında paylaşılacak. 101 vekilin seçileceği 24 partinin yarıştığı seçimde oy verme işlemi bu akşam 21'e kadar devam edecek. Seçim sürecinde Batı yanlısı partiler, Rusya karşıtlığı ve AB perspektifi üzerinde dururken, Rusya yanlıları ise daha çok iktidarla ilgili yolsuzluk iddialarını gündeme getirdi.

Putin'den ABD'ye çok sert sözlerPutin’den ABD’ye çok sert sözler

“DEMOKRASİNİN SONU”

Rusya yanlısı genç işadamı Renat Usatıy'nın PATRİA Partisinin, yurt dışından 8 Milyon ley (430 bin avro) finanse edildiği gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçimlere katılması yasaklandı. Usatıy da önceki gece ülkeyi terk eti. Hakkındaki iddiaları facebook üzerinden yalanlayan Usatıy kitlesel eylem planlamadıklarını, polisin tutuklama/provokasyon ihtimaline binaen ülkeyi terk ettiğini belirtti. Polis ise tutuklama için gerekçe olmadığını, evlerde arama yaptıklarını ifade etti.

Diğer yandan seçim kampanyalarında Usatıy'ı destekleyen, AB yanlısı koalisyon hükumetini ağır şekilde eleştiren ve Rusça çıkan Panaroma gazetesinin baş editörü Dimitriy Çubaşenko'nun 75 yaşındaki annesinin, evinde başından darp edilerek, boğulmuş şekilde bulunması ülkede infiale sebep oldu. Güvenlik güçleri olay ile ilgili açıklama yapmazken konuyu geniş çaplı araştırdıklarını duyurdu. Dün annesini toprağa veren Çubaşenko ise dün gazetesine ‘Demokrasinin Sonu' manşetini attı.

Romanya ile Ukrayna arasında bulunan Moldova, yılda toplam 9 milyar dolarlık gayri safi milli hasılaya sahip. Gelir kaynakları; tarım, şarapçılık, hafif sanayi, hizmet sektörü ve gurbetçi işçi dövizlerine dayanıyor. Moldovalıların bir milyona yakını ise yurt dışında göçmen işçi olarak çalışıyor. Ekonominin lokomotifi sayılan göçmen işçilerin, son değerlendirmelere göre Rusya Federasyonu’nda 400 bin, İtalya’da 300 bin, Portekiz ve Türkiye'de ise 50 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor. Kalan 200 bin kişi ise farklı zaman dilimlerinde doğu ve batı ülkelerine kısa süreli girip çıkarak kazanç sağlıyor.

NATO Ukrayna'nın yanında olmalı!NATO Ukrayna'nın yanında olmalı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...