Reklamsız Sözcü

Namaz kıldıran robot geliştirildi

İranlı bir öğretmen namaz kılan robot geliştirdi.

14:47 -
Namaz kıldıran robot geliştirildi

İran 'da başkent Tahran'ın 35 km güneydoğusundaki Varamin kentinde bulunan Elbruz İlkokulu'nda çalışan Ekber Rezai çocuklara namaz kılmayı ve ibadet etmeyi öğreten bir robot geliştirdi. Konuyla ilgili özel kurslara katılarak insansı robotların nasıl geliştirildiği konusunda dersler aldığını anlatan 27 yaşındaki öğretmen Rezai, evinde basit aletlerle geliştirdiği robota ‘Vildan' adını vermiş.

Rezai, Vildan'ın patentini de alırken, neden robot geliştirmeyi düşündüğünü ise şöyle anlattı: “Ailece misafirliğe gittiğimiz bir evde, dans eden ve şarkı söyleyen bir bebekle oynayan bir kız çocuğu gördüm. Bebekle tutkuyla oynuyordu. Bu da bende hem dini hem de eğlenmek amaçlarıyla kullanılabilecek bir makine geliştirme düşüncesini uyandırdı.”

Robotun asıl amacının çocukların eğitimlerine katkı sağlarken onları aynı zamanda da eğlendirmek olduğunu belirten Rezai'nin öğrencilerinden Muhammed Yasir de, robotu çok beğenmiş. Yasir, “Önceden çok hızlı namaz kılıyordum. Artık bu robot gibi daha yavaş kılacağım” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:13 26.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more