Reklamsız Sözcü

Rüşvetin adı tulumba tatlısı

Yunanistan’da 1996 tarihli Kardak krizi sonrasında başlatılan dev silahlanma hamlesi sırasında siyasetçi ve bürokratlara dağıtılan rüşvetin kod adının ‘tulumba tatlısı’ olduğu ortaya çıktı.

12:08 -
Rüşvetin adı tulumba tatlısı

Atina'nın “Türkiye tehdidi” gerekçesiyle 1996 Kardak krizi sonrasında başlattığı 25 milyar euro'luk çılgın silahlanma programlarında, siyasetçilere, üst düzey bürokratlara, askerlere verilen rüşvetin kod adının tulumba tatlısına benzeyen Selanik tatlısı “kurkubini” olduğu ortaya çıktı. Kadın Savcı Eleni Raiku'nun başına getirildiği “Yolsuzlukla Mücadele Dairesi”ne ifade veren ve sadece itiraz etmemesi için 17 milyon euro rüşvet aldığını itiraf eden Savunma Bakanlığı Silahlanma Dairesi eski Müdür Yardımcısı Antonis Kantas'a göre, rüşvet veren firmalar ile rüşvet alan yetkililer arasındaki telefon görüşmelerinde para kastedildiğinde “kurkubini” deniyordu.

2.5 milyar euro rüşvet

Tutuklanan ve aldığı rüşvetin 10 milyon euro'luk bölümünü devlete iade eden 72 yaşındaki Kandas, 12 kez silah satın alımında sus payı olarak rüşvet kabul ettiğini söyledi. Ülkede, üst düzey görevlilerin aldığı rüşvetin toplam meblağının ise 2.5 milyar euro olduğu hesaplanıyor.

Alınan askeri donanım arızalı

1996-2007 döneminde Yunanistan'ın gerçek savunma ihtiyaçları yerine kimden daha fazla rüşvet alınırsa o silahların tercih edildiği de ortaya çıktı. Askeri uzmanlar, o dönemde alınan silahların büyük bir bölümünün işe yaramadığında birleşiyor. Uzmanlara göre, Alman yapımı 214 tipi denizaltılar ve ABD yapımı Apache tipi helikopterler arızalı çıktı. Ukrayna yapımı Zubr tipi howercaftlar kötü hava şartlarında operasyon yapamıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more