Sözcü Plus Giriş

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nün internet sayfasında yayımlanan makalede, son 10 yılda dünya çapında yüksek doğal kaynak ve enerji fiyatları ile iklim değişikliği nedeniyle bölgeye ulaşılabilirliğinin kolaylaşması beklentisinin, Rusya’nın Kuzey Kutup bölgesi konusundaki olumlu görüşüne zemin teşkil ettiği ifade edildi.

Makalede, 2008 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Kuzey Kutup bölgesi için “21. yüzyılda Rusya’nın kaynak üssü” sözü hatırlatılan makalede, şu andaki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de “bölgenin ulusal güvenliğin hemen hemen tüm yönlerini kendisinde topladığı” yorumu yer aldı.

Makalede, Rusya’nın öncelikle 12 Mart 1997 yılında onayladığı 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Kanunu Konvansiyonu vasıtasıyla mülki iddialarını teminat altına alma arayışına girdiği ifade edildi. Ayrıca, Rus yetkililerin Kanada, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, Rusya, İsveç ve ABD’den oluşan Arktik Konseyi ve Arktik Beşlisi (Kanada, Danimarka, Norveç, Rusya ve ABD) yoluyla bölgenin kalkınması konusunda bölgesel olarak belirlenmiş kurallar koyulması yönündeki adımları desteklediğine dikkat çekildi.

Makalede, Rus yetkililerin bölgede yeni imkanların geliştirilmesi, kaynaklar ve altyapı konusunda “hevesli planlar” yaptığı, Rusya yönetiminin aynı zamanda devlete ait şirketleri, enerji kaynaklarının kullanımı ve Kuzey Deniz Yolu’nun geliştirilmesinde liderlik pozisyonuna yerleştirmeye çalıştığı kaydedildi.

Rusya’nın bölgedeki kaynakları 83 milyar ton petrole eşdeğer

Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı’na göre, Rusya’nın Kuzey Kutup sahanlığındaki kaynakları 83 milyar ton petrole eşdeğer ve yüzde 80’i ülkenin kuzeybatısındaki Barents Denizi ve Kara Denizi’nde bulunuyor.

Rusya’nın Kuzey Kutup sahanlığı, ülkenin sıvı hidrokarbon kaynaklarının yüzde 5 ila 9’unu, gaz rezervlerinin de yüzde 12,5’ini içeriyor. Kuzey Kutup bölgesi aynı zamanda başta Yamal yarımadası olmak üzere kıyının kara tarafında yer alan kaynaklara da sahip.

Rusya’nın bölgeyi kalkındırma konusundaki tavrında ülkenin siyasi elit tabakasının şahsi çıkarlarının da rol oynadığı belirtiliyor. Makalede, bölgenin kalkındırılmasının, önemli ölçüde finansal yatırım gerektireceğine dikkat çekilerek, 2050 yılına kadar bu yatırımın toplamda 500 milyar dolar olacağı ifade edildi.

Rusya’nın Kuzey Kutup sahanlığında şimdiye kadarki tek başarısı Peçora Denizi’nde Prirazlomnoe petrol sahasını 2013 yılı aralık ayında sondajla açması. Bölgeden çıkarılan ilk petrol bu yıl nisan ayında nakledildi.