Reklamsız Sözcü

Rusya-Ukrayna hattında tehlikeli gerilim!

Ukrayna’da Yanukoviç sonrası ayrılıkçı hareketler iç dengeleri zorlarken, Rusya sınırda tatbikat başlatarak Ukrayna’da Batı yanlısı hareketlere geçit vermeyeceği mesajını verdi. Kırım'da ise tehlikeli çatışmalar yaşandı.

10:34 -
Rusya-Ukrayna hattında tehlikeli gerilim!

Ukrayna'da Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç yönetiminin gösterilerle devrilmesinin ardından, Rus nüfusun da bulunduğu Kırım Özerk Bölgesi ve ülkenin doğu bölgelerinde gösteriler başladı. Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalede bulunacağı, Ukrayna'nın ikiye bölünebileceği, Kırım'ın bağımsızlık ilan edeceği iddiaları tartışılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna sınırına yakın birliklerine muhabereye hazırlık tatbikatı yapma emri vermesi, Moskova'nın Ukrayna'da müdahale hazırlığı içinde olduğu iddialarına yol açtı. Kremlin'in 3 Mart'a kadar sürecek tatbikat emri duyurusunda Ukrayna'nın adı geçmedi.

Kerry: Bu bir Rocky-4 değil

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu emrin “Batı ve merkez askeri bölgelerinde silahlı kuvvetlerin muharebe hazırlık durumunu kontrol için” verildiğini söylemekle yetindi. Ancak Rusya'nın Ukrayna'da Rusya karşıtı bir hükümet kurulmasından derin endişe duyduğu biliniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün sert bir yazılı açıklama yapıp, Ukrayna'da Rusçanın resmi dil olmaktan çıkarılmasını hatırlattı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nı (AGİT) “Ukrayna'nın Batısında milliyetçi ve neo-faşist düşüncelerin yükselişini en güçlü ifadelerle kınamaya” davet etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Rusya'nın tutumunu eleştirerek “Bu bir Rocky-4 değil. Şu an ihtiyacımız olan şey, eski tarz bir Soğuk Savaş sürtüşmesi değil” dedi. Bu arada Maidan liderlerinden Arseniy Yatsenyuk geçici yönetimin başbakanı olarak aday gösterildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:37 27.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more