Sözcü Plus Giriş

Dev ekonomiler el sıkıştı

Rusya ve Çin, batı güzergahından Çin'e doğalgaz gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Güncellenme: 10:19, 10/11/2014
Dev ekonomiler el sıkıştı

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya ve Çin Enerji Bakanlıkları’nın Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesi çerçevesinde Rus doğalgazının Çin’e ‘Batı güzergâhı’ üzerinden gönderilmesini öngören işbirliği memorandumunu imzalamalarının planlandığını bildirdi.

Çin Enerji Bakanı ile bir araya gelen ve bu konuyu görüşen Bakan Novak, “Bugün iki ülkenin enerji bakanlıkları batı güzergahı üzerinden doğal gaz gönderilmesi şartlarını belirleyecek memorandumu imzalayacak” dedi.

Batı güzergahı, Çin’e Batı Sibirya yatağından doğal gaz gönderilmesini ön görüyor ve direkt sevkiyatların 2019 yılında başlanması planlanıyor. Aynı zamanda Rus Bakan’ın iki ülkenin elektrik santrali sektöründeki işbirliği projelerini görüşmesi bekleniyor.

Gazprom ve Çin’in Ulusal Petrol ve Gaz Şirketi CNPC 21 Mayıs 2014’de Çin’e doğu güzergahından 30 yıl içerisinde gaz gönderilmesini ön gören sözleşmeyi imzaladılar. 400 milyar dolar değerindeki sözleşme sayesinde Çin’e “Sila Sibiri” (Sibirya’nın Gücü) ana boru hattından yıllık 38 milyar metreküp doğal gaz gönderilecek.

Yayınlanma Tarihi:23:12,