Reklamsız Sözcü

Rusya’da öğrenciden şok okul baskını!

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir okula silahlı bir kişi tarafından baskın düzenlendi. Etrafa ateş açan ve öğrencileri rehin alan saldırgan, etkisiz hale getirilirken olayda bir öğretmen ve bir polis memuru öldü.

11:55 -
Rusya’da öğrenciden şok okul baskını!

Rusya’nın başkenti Moskova, silahlı okul baskınıyla güne başladı. 20 kadar öğrencinin rehin alındığı ve bir güvenlik görevlisinin vurulduğu olayda, saldırganın okulun öğrencilerinden biri olduğu ortaya çıktı.

Moskova'daki dramatik okul baskını olayı sabah saatlerinde 263 nolu ortaokulda yaşandı. Moskova polisinin açıklamasına göre okula elinde tabancayla gelen bir kişi, içeri girmesini engellemeye çalışan korumalara ateş açtıktan sonra biyoloji dersinin devam ettiği sınıfa daldı. Burada 20 kadar öğrenci ve öğretmeni rehin alan saldırgan hiçbir talepte bulunmadan güvenlik güçlerinin gelmesini beklemeye başladı.

Okulun çevresini saran güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu tüm rehineler serbest bırakıldı ve saldırgan etkisiz hale getirildi. Ancak saldırganın baskın sırasında yaraladığı güvenlik görevlisi Sergey Bujoyev hastanede hayatını kaybetti.

Baskın olayından ilk gelen haberlerde saldırganın bir öğrencinin velisi olduğu söylenmişti ancak ilerleyen dakikalarda saldırıyı düzenleyen kişinin üst sınıflardan bir öğrenci olduğu anlaşıldı.

POLİSTEN AÇIKLAMA

Rusya polisinin yaptığı açıklamaya göre, silahlı saldırgan etkisiz hale getirildi.

Lise öğrencisi olan ‘Sergey G.’ adlı saldırganı gözaltına alan polis, saldırganın coğrafya öğretmeni Andrey Kirillov ile sorun yaşadığını ve bunun üzerine okula silahla geldiğini açıkladı.

Interfax haber ajansı, saldırgan öğrencinin gözaltına alınmasında, öğrencinin babasınında yardımcı olduğuna haberinde yer verdi.

BESLAN KRİZİNi HATIRLATTI

Rusya’da 2004 yılında yaşanan Beslan rehine krizinin ardından, okul güvenlik güçlerinin silahlandırılmasına dair yasa yürürlüğe girmişti.  1 Eylül 2004 tarihinde Önemli bir kısmı İnguş ve Çeçen olan grup tarafından,777’si çocuk 1.100 ‘den fazla insanın rehin alınmasıyla, Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyetinde bulunan Beslan kasabasındaki bir okulda gerçekleşen ve üç gün süren rehine krizinde, 300’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:38 03.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more