Sarkozy’nin sınavı

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ana muhalefet partisi seçimlerinin oylama sonuçlarını bekliyor

Sarkozy’nin sınavı

Fransa’da ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP) başkanını seçiyor. Siyasete geri dönme kararı alan eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de ilk ciddi sınavına bugün çıkıyor. Sarkozy, UMP Başkanlığı için kendi döneminin Tarım Bakanı Bruno Le Maire ve milletvekili Herve Mariton’a karşı başkanlık mücadelesi veriyor.

Seçimler için partinin yaklaşık 270 bin delegesi, internet üzerinden oy verme işmenine dün akşam başladı. Cuma akşamı 20’de başlayan oy verme işlemlerinin bu akşam aynı saatte son bulması bekleniyor. Bu arada UMP’den yapılan açıklamada, oy veren üye sayısının 100 bini geçtiği duyuruldu.

Nicolas Sarkozy’nin seçimi rahat kazanacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. Fransız medyasında yer alan haberlerde, Sarkozy’nin yüzde 75 ve üzeri alacağı oyun 2017 cumhurbaşkanlığı için kendisine büyük avantaj sağlayacağı aktarıldı. Yüzde 65 civarında oy oranının ise Sarkozy için başarı olmayacağı vurgusunda bulunuldu. Yüzde 55’de kalan oy oranının ise Nicolas Sarkozy için ‘başarısız siyasete geri dönüş’ olarak yorumlanacağına değinildi. Nicolas Sarkozy, 2004 yılında yüzde 85 oy ile UMP Başkanı seçilmişti.

Nicolas Sarkozy’nin son dönem popülaritesi artan rakibi eski Tarım Bakanı Bruno Le Maire’in yüzde 30 oy oranına ulaşmasının ise UMP’de şok etkisi yaratacağı savunuluyor.

Sarkozy'ye kötü haberSarkozy’ye kötü haber

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...