Sigara yasağı yüzünden IŞİD’den ayrıldı

Fransa'da IŞİD'e katıldığı gerekçesiyle 7 yıl hapis cezası alan Flavien Moreau'nun, sigara yasağına dayanamadığı için ülkesine geri döndüğü öğrenildi

Sigara yasağı yüzünden IŞİD’den ayrıldı

Paris mahkemesinin, yurt dışına savaşmaya gittiği için 7 yıl hapse mahkum edilen Flavien Moreau’nun IŞİD militanlarının sigara yasağına dayanamadığı için Fransa’ya döndüğü öğrenildi.

Güney Kore asıllı ve Fransız bir aile tarafından evlatlık edinilen 28 yaşındaki Moreau, verdiği ifadede, “savaşçılar arasındaki sigara yasağına daha fazla dayanamadığı için silah bıraktığını belirtirken, Fransa’ya da elektronik sigara almak için döndüğünü” söyledi.

Moreau, Kasım 2012’de Suriye’ye savaşmaya gitmiş ancak sigara içemediği için 10 gün sonra Fransa’ya elektronik sigara almak için geri dönmüştü. Fransa’da elektronik sigara aldıktan sonra Suriye’ye geri dönmeye çalışırken Türkiye’de yakalanan Moreau, Fransa’ya iade edilmişti.

Ayrıca Moreau, Fransa’da yurt dışına savaşa gittiği için mahkum edilen ilk kişi olma özelliği taşıyor.

Suriye’nin Rakka kentinde geçtiğimiz nisan ayında IŞİD militanları bir kamyon dolusu sigara paketini ateşe verdikleri bir videoyu sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı.

Fransa’da geçen yıl kabul edilen yasa, Fransız vatandaşlarının yurt dışına savaşmaya gitmesini suç sayıyor. İki hafta önce parlamentoda kabul edilen yasa da yurt dışına savaşmaya gitmesinden şüphe edilen gençlerin geçici olarak ülke dışına çıkmasına yasak getiriyor.

G20'de dünya liderlerine mesajG20’de dünya liderlerine mesaj

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...