Sözcü Plus Giriş

Soçi Olimpiyatları başlıyor

Bu yıl 22.’si düzenlenen Kış Olimpiyatları, 7 – 23 Şubat tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleştiriliyor.

17:05 -
Soçi Olimpiyatları başlıyor

50 milyar dolar harcama yapılan, 90 farklı ülkeden 2500'e yakın sporcunun yer alacağı ve yaklaşık 3 milyar kişinin televizyondan takip edeceği dev organizasyon, bazı teknolojik ilkleri de beraberinde getiriyor.

Yandex’de 2014 Kış Olimpiyatları için görsel şov tadında hazırladığı özel, 360 derece gezilebilir panoramik görüntülerle olimpiyatları bir tık yakınınıza taşıyor. 7 spor dalı, 15 disiplin ve 98 karşılaşmayla Rusya'nın Sochi şehrinde gerçekleşecek 2014 Kış Olimpiyatları için toplamda 50 milyar dolar harcama yapılarak tarihin en pahalı spor organizasyonlarından birine imza atılıyor. Yeni teknolojilerin de uygulanacağı bu dev organizasyonun yaklaşık 3 milyar kişi tarafından televizyondan takip edileceği öngörülüyor.

2014 KIŞ OLİMPİYATLARI TEKNOLOJİK İLKLERLE BAŞLAYACAK

4 yılda bir gerçekleştirilen ve bu sene 22.'si düzenlenen Kış Olimpiyatları, daha başlamadan rekorlara konu oldu. Zira, Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk defa bir organizasyon 1500'den fazla kamera ile takip edilecek. Üstelik bu kameralar sadece sabit noktalarda değil, zeplin ve helikopterler üzerinde de konumlandırılacak.

2014 Kış Olimpiyatları'nda yaşanacak bir diğer ilk de yayın kalitesi noktasında olacak. Rusya'nın Sochi şehrinde gerçekleştirilecek organizasyon, Kış Olimpiyatları tarihinde ilk kez HD TV'ye göre 16 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip Super Hi-Vision (Ultra Yüksek Çözünürlüklü Televizyon) formatında yayın yapılacak.

Rusya'nın lider arama motoru ünvanına sahip, Avrupa'nın en büyük İnternet şirketlerinden Yandex de Olimpiyatlar'ın düzenleneceği tüm spor kompleksleri, dış pistler ve çok sayıda özel alanın panoramik fotoğraflarını internet yayıncılarının kullanımına açtı.

Yandex Türkiye'nin de sunduğu, Panorama görüntülerini web sitelerine ekleyebilme özelliği sayesinde çok sayıda yayıncı, milyonlarca insanın merak edebileceği görsel içerikleri kolayca takipçilerine sunabiliyor.

TÜRKLER KENTE AKIN ETTİ

Oyunlara 16. kez katılan Türkiye, Soçi’de üç dalda 6 sporcuyla büyük bir başarı peşinde. Özellikle ‘Artistik buz pateni’nde çiftler kategorisinde ilk kez Türkiye’nin de yarışacak olması, Moskova’da yaşayan Türkler’i Soçi’ye götürdü. Alper Uçar-Alisa Agafonova çifti, madalya almak için hazır olduklarını söyledi. Otoriteler, 2011 Erzurum Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda buz dansında gümüş madalya kazanarak adını duyuran Alisa Agafonova-Alper Uçar çiftinin madalya şansının çok yüksek olduğunu söyledi.

Olimpiyatlarda Türk izleri

Rusların uzun süredir heyecanla beklediği Soçi Kış Olimpiyatları şimdiden ilginç rekorlara imza attı. Olimpiyatların yapılabilmesi büyük ölçüde Türk müteahhitlerin sayesinde oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, uluslararası kamuoyuna Rusya'nın yeniden büyük bir ülke olduğunu kanıtlamak için fırsat gözüyle baktığı Olimpiyatlar yaşanan yolsuzluk skandalları nedeniyle aynı zamanda ülke içinde büyük bir hesaplaşmaya dönüştü. Başlangıçta 12 milyar dolar ayrılan Soçi Olimpiyatları'nın masrafı Rusya'nın ünlü yolsuzluk labirentlerinde 51 milyar dolara kadar ulaştı. Bu, şimdiye kadar yapılan 21 Kış Olimpiyatı’nda harcanan paranın tamamını aşan bir rakam. Olağanüstü yüksek harcamaya karşın bazı tesisler yetiştirilemedi. Sovyet döneminde popüler bir tatil yöresi olan, son yıllarda ise ultra lüks bir sayfiyeye dönüşen Karadeniz kıyısındaki Soçi'ye yapılan otellerdeki binlerce yatağın Olimpiyatların ardından nasıl doldurulacağı da şimdiden tartışma konusu oldu.

Soçi’nin rekoru sadece harcanan parayla sınırlı değil; terör tehlikesi nedeniyle kente 70 bin güvenlik görevlisi getirildi. Böylece, Olimpiyatlar sırasında tek bir sporcuya 24 güvenlik görevlisi düşmüş oldu. Bu önlemlerin nedeni, ayrılıkçı Çeçenlerin lideri Doku Umarov'un Olimpiyatlara yönelik eylemlerde bulunacakları yolundaki açıklamaları. Geçen yılın sonlarında komşu Volgograd kentinde yaşanan bombalı eylemler Rus yetkilileri son derece tedirgin etti. Olası bir terör saldırısının kurbanlarına yardım etmek amacıyla iki Amerikan savaş gemisi Soçi açıklarında demirlemiş durumda.

Tartışma yaratan bir diğer konu da, Çerkeslerin 19'uncu yüzyılda o bölgede yaşanan katliamlar nedeniyle olimpiyatların Soçi'de yapılmasını protesto etmesi. 2014 aynı zamanda yüz binlerce kişinin öldüğü katliamın 150’nci yıldönümü olması açısından önem taşıyor.

Hangi liderler boykot ediyor?

1980 Moskova Olimpiyatları'ndan bu yana Rusya'nın düzenlediği en büyük spor etkinliği olan Soçi, 34 yıl önceki boyuta ulaşmasa da benzer bir durumla karşı karşıya. O dönemde Güney Kore'ye ait bir yolcu uçağının Sovyet jetleri tarafından düşürülmesini gerekçe gösteren Batılı ülkeler Moskova'yı boykot etmişti. Şimdi ise eşcinsel propagandayı yasaklayan yasa nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra İngiltere Başbakanı David Cameron ile Almanya ve Fransa Cumhurbaşkanları açılış törenine katılmayan liderler arasında. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in gelmesi de beklenmiyor. Eşcinsellikle ilgili dış tepkileri bastırmak için olsa gerek Olimpiyatların açılışına ünlü Rus grubu Tatu davet edildi. Grubun üyeleri Yulya ile Lena'nın eşcinsel olduğu yolunda iddialar var.

Olimpiyatlardaki 51 milyar dolarlık fiyat etiketi ülke içinde tartışma yaratmış olsa da Kremlin büyük olasılıkla bunu fazla önemsemiyor ve konunun siyasi şov kısmıyla daha çok ilgileniyor. Putin Olimpiyatların kusursuz yapılmasını sağlayarak Rusya'nın bu tür dev organizasyonları yeniden başarıyla gerçekleştiren büyük bir ülke olduğu mesajını uluslararası kamuoyuna vermeye çalışıyor.

Soçi’den Türkiye'yi ilgilendiren notlar da var. Birincisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan boykota katılmayan liderler arasında. İkincisi, Olimpiyatların yapılabilmesi büyük ölçüde Türk müteahhitlerin sayesinde oldu, hatta Putin tesisleri yetiştirmek için gece gündüz çalışan Türk işçilere teşekkür etti. Soçi'ye 15 bin işçi yığan Türk inşaat şirketlerinin yaklaşık iki milyar dolar kazandığı tahmin ediliyor. Sadece altı sporcuyla yarışmalara katılan Türkiye'nin kaç madalya kazanacağı, daha doğrusu madalya alıp almayacağı ise merak konusu…

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:48 07.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more