Reklamsız Sözcü

Tayland’da seçimler ertelendi!

Tayland'da düzenlenen erken seçimlere, protesto gösterileri ve geçici Başbakan Yingluck Shinawatra'nın oyunu yanlış sandığa atması damga vurdu.

15:28 -
Tayland’da seçimler ertelendi!

Tayland’da bugün milyonlarca seçmen, erken genel seçim nedeniyle sandık başına gitti. Muhalefet seçimi boykot ederken 18 şehirde protesto gösterileri sırasında çıkan olaylar nedeniyle seçimler iptal edildi. Seçimi boykot eden muhalefet, erken seçimin yapıldığı 2 Şubat’ı Ulusal Piknik Günü ilan ederek pek çok noktada piknik yaptı.

TAYLAND’DAKİ OLAYLI SEÇİMDEN KARELER

Boykota katılan bazı Taylandlılar protesto gösterilerine devam ederken ülkedeki karışıklığın son bulmasını isteyen bazı vatandaşlar ise sedye üzerinde seçim noktasına gelerek oyunu kullandı. 59 şehirdeki 93 bin 952 seçim sandığında oy verme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı. 18 şehirde ise protesto gösterileri sırasında çıkan olaylar nedeniyle seçimler iptal edilerek 23 Şubat’a ertelendi.

BAŞBAKAN YANLIŞ SANDIĞA OY ATTI

Protesto gösterileri altında yapılan erken genel seçimlerde geçici hükümet Başbakanı Yingluck Shinawatra, sabah saatlerinde oyunu kullandı. Ancak Başbakan, turuncu renkli oy pusulasını parti listesi oy sandığı yerine seçmen bölgesi sandığına, mor renkli seçmen bölgesi oy pusulasını ise parti listesi sandığına attı. Başbakan Shinawatra’nın oyunu kullanmadan önce turuncu oy pusulasını nereye atacağını sorduğu ancak seçim görevlilerinin yanlış sandığı gösterdiği iddia edildi. Sandık görevlileri ise bu durumun Başbakan Shinawatra’ya yönelik kurgulanmış bir durum olmadığını söylediler. Daha sonra açılan sandıktan Başbakan Shinawatra’dan önce oy kullanan seçmenlerin de sandıkları karıştırdıkları ve yanlış sandıklara oy attıkları anlaşıldı.

Öte yandan Başbakan Shinawatra’nın oy atarken çektirdiği fotoğraf ve sandıkları karıştırması sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Özellikle hükümet karşıtları bu durumu kullanarak hükümete ağır eleştirilerde bulundu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more