Sözcü Plus Giriş

Tayyip bu habere çok üzülecek!

Bugün İngiltere yayımlanan gazetelere göre IŞİD'i yenmek için İngiltere'ye Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile tekrar dost olması istendi.

Güncellenme: 20:36, 23/08/2014
Tayyip bu habere çok üzülecek!


Independet gazetesinin “İngiltere’ye Cihatçıları yenmek için Esad ile dost olun dendi” manşetli haberinde politikacı ve askeri liderlerin Downing Street’e Suriye Devlet Başkanıyla kopan ilişkileri tamir etmesi telkininde bulunduğu vurgulanırken, şok yeni politikanın Ortadoğu’nun istikrarının bozulmaması için üst makamlar tarafından gerekli görüldüğünün kaydedildi yazıldı.

IŞİD’e karşı daha sağlam bir yanıt verilmesine ilişkin baskının arttığına dikkat çeken The Guardian, batılı güçlerin daha çok şey yapması için baskı altında kaldığını vurguladı.

The Independent Gazetesi “Batı, Esad güçlerine katılmaya hazır” manşetli haberinde “, ‘Saddam Hüseyin gibi Esad da kendi halkına karşı zehirli gaz kullandı. Gaddar baskısı 190 bin kişinin öldüğü bir iç savaşı ateşledi. İngiltere ve ABD onu indirmeye çağırdı ama şimdi resmi makamların inkar etmesine rağmen tam geri dönüş yapmanın kaçınılmaz olduğuna ilişkin gelişen kanıtlar var’ yazdı.
Gazete Batı’nın IŞID ile mücadele etmek için Suriye lideri Beşar Esad ile güçlerini birleştirmeye hazır olduğunu öne sürdü.

Gazetesinin yazarı Patrick Cockburn’e konuşan bir kaynağa göre, ABD bir süredir, IŞİD liderlerinin konumlarına dair istihbaratı Alman istihbarat servisi BND üzerinden Şam’a iletiyor. Independent’in haberinde bu sayede Suriye ordusunun son zamanlarda IŞİD’e ciddi darbeler vurabildiği öne sürüldü. Diğer yandan gazeteye konuşan ABD’nin eski Suudi Arabistan büyükelçisi Chas Freeman, istihbarat servislerinin Esad hükümetiyle bilgi paylaşıldığı fikri konusunda bir bilgisi olmadığını söyledi. Freeman, “Ortadoğu’da garip olaylar oluyor” diye de ekledi.

Daily Mail gazetesi ise İngiliz hükümetinin Esad ile dostluğa yanaşmadığına dikkat çekerek “Despot Esad ile anlaşma yok” başlığını atarken Suriye’nin İslam Devleti katillerine Batı’dan yardım olduğu iddialarını sorguladı.

The Daily Telegraph İngiltere’nin IŞİD tehdidi karşısında yeni terör yasaları çıkartmayı planladığına dikkat çekti.