Reklamsız Sözcü

Türk askeri Orta Afrika yolcusu mu?

İnsani durumun her gün kötüleştiği ve Müslümanlara yönelik etnik temizlik uyarılarının yoğunlaştığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) asker göndermeye hazırlanan Avrupa Birliği (AB), Türkiye'den de destek talep etti.

13:13 -
Türk askeri Orta Afrika yolcusu mu?

AB 'nin Müslüman-Hıristiyan çatışması nedeniyle iç savaşın eşiğine gelen Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) göndereceği askeri misyon için Türkiye 'den katkı istemesi üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin özellikle Müslümanlara yönelik katliamları durdurmak için yapılacak çalışmalara katkı yapmaya çalışacağını söyledi. AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton, Dışişleri Bakanlığı'na mektup göndererek Türkiye'nin OAC için kurulacak misyona ne gibi katkılar sağlayabileceği sormuştu. Davutoğlu, şu an için nihai bir karara varmanın söz konusu olmadığını, ancak konuyu değerlendireceklerini söyledi. Hükümet, AB'nin OAC için istediği desteğin neler olabileceğini Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TİKA ile görüşecek. Asker göndermeye karar verilmesi halinde OAC için de ayrı bir tezkere hazırlanacak.

Müslümanlar kaçıyor

Hıristiyanların nüfusun yüzde 50'sini, Müslümanların yüzde 15'ini oluşturduğu ülkede; geçen yıl Mart ayında Michel Djotodia Müslüman isyancı Seleka'ların yardımıyla yönetimi ele geçirip ülkenin ilk Müslüman lideri oldu. Djotodia'nın lağvettiği Seleka'lar Hıristiyanlara saldırı düzenlemeye başladı. 2014 ocak ayında Djotodia istifa etti, ancak bu kez anti-Balaka isimli Hıristiyan çeteler Müslümanlardan intikam almak için katliama başladı.
Uluslararası Af Örgütü'nün “etnik temizlik yaşanıyor” uyarısında bulunduğu ülkede aralık ayından beri binden fazla kişi öldü. 2.2 milyon insan gıda yardımına muhtaç. 4.6 milyon nüfusa sahip ülkenin yüzde 20'si evlerini terk ederek komşu Kamerun ve Çad'a gitti. Kaçanların çoğu evleri yakılan ve katliamdan kurtulan Müslümanlar. İsmini güvenlik nedeniyle açıklamayan Bangui'den bir imam, “Başkentteki camilerin birçoğu yaktılar” dedi.

AB 500 ASKER GÖNDERİYOR

Madeni kaynaklar açısından zengin olmasına rağmen dünyanın en fakir ülkeleri arasındaki OAC'da karşıt milis grupları silahsızlandırmaya çalışan Afrika Birliği Barış Gücü'nden 5.500 asker var. Fransa, eski sömürgesindeki asker sayısını 400 yeni askerle 2 bine yükseltecek. AB de yaklaşık 500 asker gönderecek. Ancak birçok bölgeye giremeyen barış güçlerinin güvenliği sağlaması zor görülüyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:48 16.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more