Reklamsız Sözcü

Türk işadamına vize yok!

Berlin Yüksek İdare Mahkemesi, vizecilere ders verdi. 24 Mart tarihli karara göre; Bir Türk işveren vizesiz Almanya'da üç ay kalabilecek ve işi için özgürce çalışabilecek. Karar, örnek niteliğinde...

android-time 11:24 4 Nisan 2014
Türk işadamına vize yok!
Berlin Yüksek İdare Mahkemesi, vizecilere ders verdi. 24 Mart tarihli karara göre; Bir Türk işveren vizesiz Almanya'da üç ay kalabilecek ve işi için özgürce çalışabilecek. Karar, örnek niteliğinde...

Ali GÜLEN /FRANKFURT

Türkiye ile AB arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması’ndan kaynaklanan hakkımız, artık Adalet Divanı’na kadar gitmeden verilmeye başlandı.
Berlin Yüksek İdare mahkemesi, 24 Mart 2014 tarihinde verdiği “OVG 11 B 10.14 numaralı” kararında, “Bir Türk işadamı, Avrupa Birliği ile imzalanan Ortaklık Anlaşması’ndan doğan haklarını kullanabilir. İşleri ve hizmet sunumu için görüşmeler yapmak amacıyla üç aydan fazla kalmamak şartıyla vizesiz olarak Almanya’ya gelebilir. Görüşmeler ve fuar için gelecek olan Türk işadamından vize istenemez” dedi. Başkentteki mahkeme, kısa süre sonra bunun gerekçesini de yayınlayacak.Bu karar, daha önce getirilen vize kısıtlamalarını da kaldırıcı nitelikte.

CESUR TÜRK’ÜN MÜCADELESİ
Karar, Fransa’dan aldığı Schengen vizesi ile Almanya’nın Duisburg Havaalanı’na gelen ve buradan geri gönderilen Türk işadamı Osman Nuri Korca’nın cesaret edip mahkemeye başvurmasıyla alındı. 2010 yılında Siemens’le görüşmelere gelen ve bu olaydan sonra, dört yıl süren bir hukuk mücadelesi başlatan Korca, Berlin Yüksek İdare Mahkemesi’nde kazandı.
Karar, bir Türk işadamının hizmet sunumu amacıyla üç ay vizesiz gelebileceğine hükmederken, geniş katılımlı uygulanması için gereğinin yapılması amacıyla Türk işadamlarının “Örnek mahkeme kararı” ile harekete geçmeleri gerekiyor.

UYGULANMASI ARTIK BİZE KALDI
Yapılacak işlem ise, bu kararla birlikte, Türkiye’de üye olunan işveren kurumu, meslek odası ya da Ticaret Sicil Kaydı’nın yettiğinin, Alman makamlarınca sınır kapılarına duyurulmasını sağlamak. Alman Dışişleri Bakanlığı, sınır kapılarına bu uygulamayı yaparsa, Türk işadamları vizesiz gelip gitmeye ve üç ayı aşmamak koşuluyla vizesiz olarak, iş görüşmeleri için kalmaya başlayabilecek.

GEREKÇELİ KARARA AZ KALDI
Alman Dışişleri’nin harekete geçebilmesi için Türk işveren kurumları ile meslek odalarının, önümüzdeki haftalarda yayınlanacak gerekçeki kararı aldıktan sonra yoğun olarak konunun üzerinde durması yeterli olacak. Böylece Türkiye’deki Alman konsolosluklarına ön bildirim ya da ön vize gibi başvurulara gerek kalmayacak.

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)

Son güncelleme: android-time 17:4204.04.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more