Sözcü Plus Giriş

Türk yetkililerin hatası Fransa’da tartışma yarattı

Radikal İslamcı militanların güvenlik yetkililerine yakalanmadan, Fransa'ya engelsiz seyahat edebilmesi tartışma yarattı

Güncellenme: 16:18, 26/09/2014
Türk yetkililerin hatası Fransa’da tartışma yarattı

Fransız güvenlik güçleri Montpellier Havalimanı’nda akşam saatlerinde 3 cihatçı militana eskortlik etti

sozcu.com.tr / DIŞ HABERLER

Suriye’den dönen 3 cihatçı militan, Türkiye üzerinden sorunsuz bir şekilde Fransa’ya giriş yaptı.

Terör şüphelilerini yakalamak üzere yanlış havaalanında bekleyen güvenlik güçlerinin bu hatası, Fransız hükümeti tarafından da doğrulandı.

Salı günü Fransa İçişleri Bakanlığı, üç radikal islamcının Paris’teki Orly Havalimanı’nda tutukladığını bildirmişti. Yakalanan şüpheliler, suitkastçı Toulouse Mohamed Merah’a yakınlığı ile biliniyor.

Merah, polis tarafından öldürülmeden önce, 2012 yılının Mart ayında Güney Fransa’da 7 kişiyi öldürmüştü.

POLİSLER YANLIŞ YERDE BEKLEDİ

Suriye’den dönen 3 terörist, ilk önce Marsilya uçağına binmek istemiş ancak evrakları yetersiz olduğu için havalimanına girmesine rağmen uçağa alınmamış. Ancak teröristler Fransa’da pasaport kontrolü sırasında tutuklanabildi.

Fransız güvenlik tarafından uçağa bindirirken

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Türkiye’deki makamları Fransız meslektaşlarını yanlış bilgilendirmekle suçladı. Suriye’den Marsilya’ya giden 3 militanın uçuşunun değiştirildiği bilgisi Fransız makamlarına çok geç aktarılmış.

Uçaklar indiğinde uçuşların değiştiğini öğrenen Fransız yetkililer, İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye bir iç soruşturma açacağını bildirdi.

Fransa Başbakan Manuel Valls parlamentoda yaptığı konuşmada yaşanan karışıklığı, “Olması gerektiği gibi yürümedi” diyerek eleştirdi. Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ise, “Büyük karmaşa oldu” dedi.

Fransız televizyonu France Info ise, Türk makamlarını işbirliği eksikliği ile suçladı ve Marsilya’daki sistemi pasaport kontrolü başarısızlığı olarak adlandırdı.

Fransa’da güvenlik yetkilileri teröre karşı en yüksek güvenlik cağrısında bulundu. Fransız hava saldırıları protesto eden IŞİD, geçtiğimiz günlerde kaçırdığı Fransız vatandaşı Hervé Gourdel öldürdü.

Yayınlanma Tarihi:15:54,