‘Türkiye insan istismarında Avrupa birincisi’

Türkiye 185 bin 500 kişiyle, başta çocuk yaşta evlilikler olmak üzere, insan istismarında Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

‘Türkiye insan istismarında Avrupa birincisi’

Avustralya merkezli Walk Free Vakfı tarafından hazırlanan rapora göre, 21. yüzyıl dünyasında 36 milyon çağdaş köle bulunuyor. Üstelik çağdaş köleler, Avrupa ülkelerinde dahi mevcut.

Dünya genelinde 167 ülkede kölelik ve insan ticareti konusunda incelemelerde bulunan insan hakları vakfı Walk Free tarafından hazırlanan rapora göre, hemen her ülkede cinsel sömürü, zorla çalıştırma veya zorunlu evlilikler görülüyor. Walk Free, geçtiğimiz yıl 29,8 milyon olan dünya genelindeki istismar edilen insanların sayısının, son verilere göre 35,8 milyona ulaştığını bildirdi.

DÜNYADA İLK SIRADA MORİTANYA VAR

Rapora göre, dünya genelinde çağdaş kölelik olarak adlandırılan insan istismarı sıralamasında Moritanya ilk sırada yer alıyor. İnsan istismarının toplumsal yapıya iyice işlediği belirtilen Moritanya’da, ülke nüfusunun yüzde 4’ü adeta kölelik hayatı yaşıyor. Walk Free sıralamasında ikinci sırada Özbekistan bulunuyor. Her sonbaharda devletin çocuklar dahil, kadın- erkek herkesi pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığı belirtilen raporda, Özbekistan’da da nüfusun yaklaşık yüzde 4’ünün çağdaş köle statüsünde olduğu belirtiliyor. Raporun üçüncü sırasında Haiti gelirken, onu 2022 Dünya Futbol Şampiyonası’nın yapılacağı Katar takip ediyor.

EN ÇOK ÇAĞDAŞ KÖLE HİNDİSTAN’DA

Rapora göre sıralamadaki 5.ülke ise Hindistan. 1,25 milyar insanın yaşadığı ülkede, 14,3 milyon kişi köle hayatı yaşıyor.

AVRUPA’DA TÜRKİYE İLK SIRADA

Çağdaş köleliğin dünya ortalamasını yüzde 20 düzeyinde olarak açıklayan Walk Free raporunda, Avrupa ülkeleri alt sıralarda yer alsa bile buralarda da insan istismarı mevcut. Avrupa çapında 526 bin 200 kişinin istismar edildiği belirtilen rapora göre, Türkiye en çok istismarın olduğu Avrupa ülkesi. Çocuk yaşta evliliklerin de yer aldığı istismar olaylarında, Türkiye’de 185 bin 500 kişi kayıtlara girmiş durumda.

Kıta Avrupa’sındaki ülkelerde oran yüzde 1,6 düzeyinde. Avrupa’daki istismar daha çok seks işçiliği olarak görülüyor. Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan, Avrupa’nın notu en kötü olan ülkeleri. Listenin en sonunda ise İzlanda ve Lüksemburg bulunuyor.

ÇAĞDAŞ KÖLELİK OLARAK GÖRÜLEN ÇALIŞMALAR

Walk Free raporunda, çağdaş kölelik farklı görünümlerde ortaya çıkıyor. Çalışmak zorunda bırakıldığı için okuyamayan çocuklar, çocuk yaşta evliliğe zorlananlar, borçları nedeniyle çalışmak zorunda kalan erkekler, ücretsiz olarak ev hizmetlerinde çalıştırılan kadın ve kız çocukları günümüzün köleleri olarak adlandırılıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...