Reklamsız Sözcü

Türkiye kara listeye girebilir

ABD Hazine Bakanlığı, Paris'te yapılacak olan FATF toplantısı öncesi Türkiye'yi sarsan bir açıklama yaptı.

android-time 10:01
Türkiye kara listeye girebilir
ABD Hazine Bakanlığı, Paris'te yapılacak olan FATF toplantısı öncesi Türkiye'yi sarsan bir açıklama yaptı.

Tarihi OECD Mali Eylem Görev Grubu genel kurulu (FATF) öncesi ABD Hazine Bakanlığı şok bir karar aldı. Bakanlık, İran merkezli bir El Kaide yöneticisinin varlığından bahsederek, bu kimsenin Türkiye üzerinden Suriye’deki El Kaide’ye para ve savaşçı gönderdiğini açıkladı.

Taraf’ta yer alan habere göre; ABD yönetimi İran’a karşı uygulanmakta olan yaptırımlara rağmen bunları ihlal eden aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ve Ortadoğu’daki bazı kuruluşları açıklayarak ülkenin İran üzerinde kurduğu baskının devam edeceğine işaret etti. ABD Hazinesi tarafından dün yapılan açıklamada yaptırımlara uymayan bazı kişi ve kuruluşların faaliyet gösterdikleri ülkeler Türkiye, İspanya, Almanya, Gürcistan, Afganistan, İran, Liechtenstein ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı.

MASAK’DA TEDİRGİNLİK

Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberlerde ise zaten terörizmin finansmanı konusunda, FATF tavsiyelerini tam olarak yerine getirmediği için Yemen, Pakistan ve Suriye’nin yer aldığı gri listede yer alan Türkiye’yle ilgili “El Kaide’nin faaliyet gösterdiği ülke” tanımlaması dikkat çekti. Önümüzdeki hafta yapılacak ve Türkiye açısından büyük önem taşıyan FAFT toplantısı öncesinde ise Türkiye’nin, kara para ile mücadele konusunda “kara listeye” alınmaması için yıllardır çaba harcayan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu nedeniyle başkan yardımcısı Hükümet tarafından görevden alınan MASAK’ta, geçen hafta yine iki daire başkanını görevden alındı. Söz konusu görevden almaların yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında gündeme gelen, “paralel yapı” tartışmaları doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Son günlerde görevden almalarla gündeme gelen MASAK, 12 Şubat’ta Paris’te yapılacak olan OECD Mali Eylem Görev Grubu genel kurulu üyelerini yakın markaja aldı. Genel kurulda, Türkiye’nin aleyhinde bir karar alınmaması için günlerdir lobi faaliyeti yürütüldüğü belirtildi. Türkiye’nin, kara para ile mücadele konusunda yaptığı çalışmalar ve aldığı kararlar, üye ülkelerin mali birimlerine gönderildi. Bu konuda ayrıca, üç gün sürecek toplantılarda da, üyelere bilgiler verilecek.

Ancak MASAK yetkilileri, genel kurul da Türkiye’nin kara listeye alınma olasılığının yüksek olduğunu bildirdiler. Bu konuda özellikle ABD Hazine Bakanlığı’ndan gelen Türkiye’ye yönelik açıklamanın genel kurul da üyeler üzerinde etkili olacağı tahmin ediliyor. MASAK kaynakları, Türkiye’nin kara para konusunda kara listeye alınması durumda, para transferlerinden yurt dışından kredi teminine kadar birçok alanda zor durumda kalacağını vurguladı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more