Türkiye’de eğitilen Hamas militanlarına İsrail’de gözaltı

İsrail Kudüs'te saldırı hazırlığında olan bir Hamas grubunu çökerttiğini ve bu kişilerin Türkiye ile Ürdün'de eğitim gördüğünü iddia etti

Türkiye’de eğitilen Hamas militanlarına İsrail’de gözaltı

Ülkenin İç İstihbarat Servisi Şin Bet’ten yapılan açıklamaya göre, hedef alınacak yerler arasında kentin en büyük stadyumu Teddy ve bazı tramvay istasyonları da vardı. Operasyonda bazı silah ve patlayıcılara el konduğunu duyuran Şin Bet ayrıca Hamas şebekesinin bazı İsraillileri kaçırmayı planladıklarını da öne sürdü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İsrail’in Jerusalem Post gazetesi, operasyonlara katılacak kişilerin Müslüman Kardeşler ve Hamas’ı destekleyen öğrencilerden seçildiğini yazdı. Gazetenin iddiasına göre, bu kişilerin askeri eğitimlerini denetleyenler ve onlara talimat verenler Hamas’ın Türkiye ‘deki üst düzey üyeleriydi.

NETANYAHU KUTLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise operasyon nedeniyle Şin Bet’i kutladı. Binyamin Netanyahu saldırıların önlenmemesi halinde büyük can kaybına yola açabileceğini söyledi. Netanyahu, “Sadece bir operasyonu kamuoyuna duyurduk. Gizli çok sayıda operasyon daha var” dedi.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA YAPILMADI

Hamas, Türkiye ve Ürdün’den ise şu ana kadar konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Şin Bet daha önce de Hamas’ın büyük bir saldırısını önlediğini açıklamış, hareketin Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki komutanı Riyad Nasır’ı ev hapsine almıştı. Yine Jerusalem Post gazetesi, saldırının arkasında ise Hamas’ın Batı Şeria’daki faaliyetlerini yöneten ve Türkiye’de yaşayan Salih Aruri’nin olduğunu iddia etmişti.

Netanyahu'ya muhalefetten istifa çağrısıNetanyahu’ya muhalefetten istifa çağrısı
“Gazze’deki durum endişe verici”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...