Reklamsız Sözcü

Ukrayna Kırım’da kontrolü aldı!

Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz Filosu'nu barındıran ve Ukrayna'nın Rus çoğunluğun yaşadığı tek bölgesi olan Kırım'da silahlı birliklerin işgal ettiği iki havaalanında kontrolü yeniden ele geçirdi.

15:58 -
Ukrayna Kırım’da kontrolü aldı!

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Andriy Parubiy, hem Simferopol hem de Sivastopol Havaalanları'nın kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini açıkladı. Kiev'in, ‘havaalanlarındaki üniformalı ve silahlı kişilerin Rus ordusuyla bağlantılı olduğu' yönündeki tezini yineleyen Parubiy, Kremlin'i eleştirdi: “Havaalanlarını ele geçirme girişimi oldu. Ancak bu girişimleri bastırdık. Havaalanlarının kontrolü artık Ukraynalı yetkililerin elinde. Bunlar Kremlin'in komuta ettiği iki farklı gruptu.”

Televizyonlardan da yayınlanan kısa bir basın toplantısı düzenleyen Parubiy, ülkenin başka yerlerinde de benzer işgal girişimlerini önlendiğini belirtirken, Kiev'in olağanüstü hak ilan etmeden Kırım'a askeri birlik gönderemeyeceğini de vurguladı.

Rus Donanması Karadeniz Filosu'nun üslendiği Sivastapol'daki askeri havalanına konulan ablukayla ilgisi olmadığını açıklamıştı.

Davutoğlu Kiev’e gidiyor

Ukrayna ve Kiev’de yaşanan son gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gideceğini açıkladı.

Sabah saatlerinde ise Kırım'ın Sivastopol şehri “Belbek” havalimanının eli silahlı bir grup tarafından kontrol altına alınmasının ardından Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Atlasjet Hava Yolları’nın uçağı Türkiye'ye geri dönüş yapmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gideceğini açıkladı.

Rusya daha önce Sivastopol yakınlarındaki bir askeri havaalanı ile Kırım’ın başkenti Simferopol’daki “Belbek” havalimanının ele geçirilmesinde rolü olduğu yönündeki açıklamaları yalanlamıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Twitter hesabından Kiev'e gideceğini duyurdu. Davutoğlu, “Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili muhataplarımla görüşmek için programımı değiştirerek bu akşam Kiev’e gidiyorum” yazdı.

Bu arada Rusya’ya ait en az 10 askeri helikopterin Kırım üzerindeki Ukrayna hava sahasına girdiği açıklandı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:32 28.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more