Sözcü Plus Giriş

Ukrayna muhalefetine gözdağı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de polis ile hükümet karşıtları arasındaki çatışmalarda 9'u polis, en az 25 kişi ölürken, Devlet Başkanı Yanukoviç şiddetten muhalif liderleri sorumlu tuttu.

17:39 -
Ukrayna muhalefetine gözdağı

İlk günden bu yana muhalefeti diyaloğa çağırdığını ve hep uzlaşmadan yana bir tutum izlediğini savunan Yanukoviç, “Muhalefet liderleri, demokrasiyi hiçe saydı. Demokraside iktidar, sokaklar ya da meydanlarda değil sandıkta belirlenir. Muhalefet liderler, kendileri ile radikal güçler arasında bir sınır çizmek zorundadır. Şiddet olaylarından sorumlu olanlar, en kısa zamanda mahkeme karşısına çıkarılacak” dedi.

Ukrayna'da güvenlik güçleriyle muhalifler arasındaki şiddet tırmanırken, başkent Kiev'deki çatışmalarda 9'u polis en az 20 kişi öldü. Güvenlik güçlerinin, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç‘in, Rusya'yla daha yakın bir ticari anlaşma imzalanması gerektiği iddiasıyla AB ile ortaklık anlaşmasını askıya aldığı Kasım 2013'ten bu yana Bağımsızlık Meydanı'nı işgal altında tutan protestocuları dağıtma girişimi sonucunda 500'ün üzerinde kişi yaralandı ve şehir yangın yerine döndü. Ses bombaları ve tazyikli su kullanan polise, eylemciler de molotof kokteylleri ve havai fişeklerle yanıt verdi . Göstericilere ait çok sayıda çadırın yandığı Bağımsızlık Meydanı'ndan patlama sesleri yükselirken, eylemciler ayrıca ateşler de yaktı.

‘ÜLKE KANDA BOĞULABİLİR'

Anavatan Partisi lideri Arnesiy Yatsenyuk ise Yanukoviç'e ‘kan dökülmesine son vermesi ve ateşkes ilan etmesi' çağrısında bulunup “Burada insanların yaşamından ve kanda boğulabilecek bir ülkeden bahsediyoruz. Dur Yanukoviç, dur” dedi.

Öte yandan Kliçko ile Yatsenyuk eylemcilerin istifa çağrılarını reddeden Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'le de bir araya geldi. Ancak görüşmeden bir sonuç çıkmadı. İkili muhalif lider, Yanukoviç'in eylemcilere sadece ‘eve dönme' seçeneği verdiğini açıkladı.

Yanukoviç de görüşmeden sonraki açıklamasında, tırmanan şiddetten muhalefet liderlerini sorumlu tutarken, ‘çatışmaları durdurmak için çok geç olmadığını' da vurguladı.

‘MUHALEFET HALKTAN YETKİ ALMIŞ DEĞİL'

Yanukoviç bugün Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yaptığı açıklamada da muhalefet liderlerine yüklendi. İlk günden bu yana muhalefeti diyaloğa çağırdığını, güç kullanılmasına kesinlikle karşı olduğunu ve hep uzlaşmadan yana bir tutum izlediğini savunan Yanukoviç, muhalefeti ‘halktan herhangi bir yetki almadan, yasadışı olarak ve anayasayı çiğneyerek tüm hâkimiyeti ele geçirmeye çalışmakla' suçladı.

‘İKTİDAR SANDIKTA BELİRLENİR'

Ukrayna lideri şu ifadeleri kullandı: “Muhalefet liderleri, demokrasi ilkesine hiçe saymıştır. Demokrasi ilkesine göre iktidar, sokaklar ya da meydanlarda değil seçim sandığında belirlenir. Muhalefet liderleri, halkı silahlanmaya çağırarak çizgiyi aşmış, hukuku ihlal etmiştir. Şiddet olaylarından sorumlu olanlar, en kısa zamanda mahkeme karşısına çıkarılacak.”

‘MUHALEFET RADİKAL GÜÇLERLE ARASINA MESAFE KOYMALI'

Muhalefet liderlerine bir an önce şiddet olaylarına son verme çağrısında bulunan Yanukoviç, “Muhalefet liderleri, kendileri ile radikal güçler arasında bir sınır çizmek zorundadır. Yoksa radikalleri desteklediklerini kabul etmiş olacaklar. O zaman da süreç, tamamen farklı bir mecraya yönelecek” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more