Ukrayna’da ayrılıkçılar sandığa gitti

Ukrayna’nın doğusunda iki cumhuriyetin ayrılıkçıları yerel seçimler için sandık başına gitti.

Ukrayna’da ayrılıkçılar sandığa gitti

Ukrayna'nın doğusunda Donbass olarak adlandırılan bölgede kurulan Lugansk Halk Cumhuriyeti (LHC) ile Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde (DHC) ayrılıkçılar yerel seçimler için sandık başına gidiyor.

LHC Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Sergey Kozyakov, vatandaşların seçime katılımının yüksek olduğunu yerel saat 12 itibariyle yüzde 18'inin oyunu kullandığını belirtti.

Sergey Kozyakov, seçimlerin sakin geçtiğini ve oy vermek isteyenlerin sayısı arttığı için sandıkların saat 22.00'ye kadar açık kalacağını açıkladı.

FIFA Kırım'a uğradı!FIFA Kırım’a uğradı!

Öte yandan sadece Lugansk'taki 102 seçim bölgesinde oy verme işlemlerinin tam zamanında başladığı belirtildi.

Bugün Ukrayna'nın doğusunda yapılan seçimlerde Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin başkanı ve Ulusal Konsey Milletvekilleri seçilecek. LHC başkan adayların arasında şimdiye kadar başkanlık yapan İgor Plotnitskiy, Sendika Federasyonu Başkanı Oleg Akimov, LHC Sağlık Bakanı İrina Ayrapetyan ve işadamı Viktor Penner bulunuyor. LHC başkanı görev süresi 4 yıl olacak.

286 kadının cesedi bulundu286 kadının cesedi bulundu

Öte yandan, Ulusal Konsey'e girmek için Luhansk'a Barış, Lugansk Ekonomik Birliği ve Halk Birliği listesindeki milletvekili adayları yarışıyor. 50 sandalyeli LHC parlamentosuna girecek vekillerin görev süresi de 4 yıl olacak.

Çatışmalar nedeniyle yaklaşık 3 milyon 200 bin seçmenden 2 milyonu bölgede kaldı. Seçmenler, kurulan 417 sandıkta oy kullanırken çatışmalar nedeniyle bölgeden ayrılanlar ise internetten oy kullanabilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...