Reklamsız Sözcü

Ukrayna’da yeni hükümet perşembe günü

Ukrayna'da geçici devlet başkanı Aleksandr Turçinov, ulusal birlik hükümetinin kurulmasının Perşembe gününe ertelendiğini açıkladı.

11:49 -
Ukrayna’da yeni hükümet perşembe günü

ABD ve IMF'nin geçici hükümetin kurulmasının ardından Ukrayna'ya destek vermek için anlaştıklarını açıklamasının ardından bugün de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiliz mevkidaşı John Kerry'nin, Washington'da Kiev'e yapılacak mali yardımı görüşmeye hazırlanırken, ülke içerisinde de sokaklardaki hareketlilik yerini siyasi yoğunluğa bıraktı. Geçici Devlet Başkanı Oleksander Turçinov'un bugün ulusal birlik hükümetini ataması bekleniyordu. Cumartesi günü hapishaneden tahliye edilen eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun sağ kolu olarak bilinen Turçinov Pazar günü devlet başkanlığı yetkilerini devralmasının ardından yeni hükümeti açıklamak için salı gününü hedef göstermişti. Anmcak iki gün ertleme ile perşembe günü atamanın yapılacağı açıklandı.

KLİÇKO ADAY

Bu arada “Udar” (Yumruk) partisi lideri ve dünya eski boks şampiyonu Vitali Kliçko, 25 Mayıs’ta yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını açıkladı.

TİMOŞENKO ALMANYA YOLCUSU

Bu arada Timoşenko'nun da Almanya'da tedavi olacağı açıklandı. Sırt ağrıları çeken Timoşenko'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel'in davetini kabul ederek martta Berlin'deki Charite hastanesinde tedavi olacağı duyuruldu. Timoşenko'nun 6-7 Mart'ta İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılacak Avrupa Halk Partisi Zirvesi'ne katıldıktan sonra Berlin'e geçeceği kaydedildi. Bel fıtığı tedavisi gördüğü ifade edilen Timoşenko, daha önce Charite hastanesi uzman sağlık ekibince cezaevinde de muayene edilmişti.
Almanya Başbakanı Merkel, özgürlüğe kavuştuktan sonra Timoşeko ile telefon görüşmesi yapmış ve tedavi olması için Almanya'ya davet etmişti.

ULUSLARARASI TEMAS GRUBU ÖNERİSİ

Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) 2014 Dönem Başkanı İsviçre'den de ‘Ukrayna için uluslararası temas grubu kurulması' önerisi geldi. İsviçre Konfederasyonu Başkanı Didier Burkhalter, AGİT dönem başkanı sıfatıyla BMGK'da yaptığı konuşmada, Ukrayna'da yaşanan olaylara ilişkin bilgi vererek bu ülkede demokratik geçiş süreci için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Bu desteğin sağlanması için uluslararası Ukrayna temas grubu kurulmasını öneren Burkhalter, “Ukrayna uluslararası toplumun dikkat ve desteğini hak ediyor” dedi. Burkhalter, BM ile AGİT arasındaki işbirliğine ilişkin de bölgesel örgütlerin, BM tarafından alınan kararların sahada uygulamaları konusunda öncü rol oynaması gerektiğini kaydetti.

Ukrayna polisi diz çökerek özür diledi

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:20 26.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more