Reklamsız Sözcü

Ukrayna’da flaş gelişme!

Ukrayna'da Salı gününe kadar yeni bir hükümetin kurulacağı açıklanırken, Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov da geçici devlet başkanı ilan edildi.

09:21 -
Ukrayna’da flaş gelişme!

Parlamento Başkanı Turçinov, milletvekillerinin Salı’ya kadar ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaştığını belirtti. Turçinov, “Bu bizim öncelikli görevimiz” dedi.

Parlamento ayrıca kaçak Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in yetkililerinin geçici olarak Turçinov’a devredilmesine karar verdi.

Ukrayna parlamentosu dün Kiev'deki sarayı muhaliflerin eline geçen Yanukoviç’in azledilmesi yönünde karar almıştı. Yanukoviç'in güçlü olduğu yerel yönetimler ise başkenti tanımadıklarını kendi kararlarını alacaklarını açıklamıştı.

Ukrayna'da devlet çöktü, başkanı kaçtı

İKİ BAKAN DAHA GÖREVDEN ALINDI

Ukrayna parlamentosunun bugünkü oturumunda, Dışişleri Bakanı Leonid Kojara’nin görevinden azledilmesi kararlaştırıldı. Karar için parlamentoda bulunan 333 milletvekilinden 237’si “evet” oyu kullandı. Kojara, 24 Aralık 2012’den bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Parlamento genel kurulunda ayrıca Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik’in de görevinden azledilmesine ilişkin karar kabul edildi. Bu karar için de salonda bulunan 329 milletvekilinin 236’sı “evet” verdi. Dmitriy Tabaçnik, Mart 2010’dan bu yana Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanı olarak görevdeydi.

Ukrayna Parlamentosu, dün de İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko ve Cumhuriyet Başsavcısı Viktor Pşonko’nun görevinden alınmasına ilişkin karar almıştı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:10 24.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more