Ukrayna’dan sonra bir ülke daha…

Moldova da karıştı... Transdinyester bölgesi, Rusya’dan bağımsızlığını tanımasını istedi.

Ukrayna’dan sonra bir ülke daha…

Moldova'nın Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgesi Transdinyester Moskova'dan bağımsızlığını tanımasını istedi. Ukrayna'nın doğu ve güney bölgelerindeki ayaklanmalar ise Moldova sınırına kadar dayanmış durumda.

RESMİ BAŞVURU RUSYA’YA İLETİLDİ
İtar-Tass'ın haberine göre Transdinyester Yüksek Konseyi, bağımsızlıklarının tanınması ile ilgili resmi başvuruyu Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, üst kanadı Federasyon Konseyi ve Kremlin'e iletti.

HALKIN YÜZDE 97’Sİ BİRLEŞMEYİ DESTEKLİYOR
Transdinyester Yüksek Konseyi yaptığı açıklamada, kararın 2006'da yapılan referandum çerçevesinde alındığı belirtildi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Moldova içerisinde kalan Transdinyester'de yapılan referandumda halkın yüzde 97'si bağımsızlığı ve Rusya ile birleşmeyi desteklemişti.

RUSYA REDDETMİŞTİ
Moldova'nın ayrılıkçı bölgesi daha önce de Rusya'ya tanınma başvurusunda bulunmuş, ancak olumlu cevap alamamıştı. Transdinyester yeni başvurusunda Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını örnek gösteriyor.

MOSKOVA’YI ZİYARET EDECEKLER
Transdinyester Yüksek Konseyi Başkanı Mihail Burla başkanlığındaki bir grup milletvekilinin yarın Moskova'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Burada Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin ile görüşmeyi planlıyorlar.

KIRIM SENARYOSU UYGULANABİLİR
Bölge milletvekili Vıçıslav Tobuh, “Transdinyester'in durumu yasal olarak Kırım'dan farklı değil. Kırım'ın Rusya ile birleşme senaryosu aynıyla uygulanabilir.” dedi.

TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIK İLAN ETMİŞTİ
Ukrayna sınırında yer alan Transdinyester 1990'da bağımsızlığını ilan etmiş, Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya tanımıştı. (FOTO: ARŞİV)