Reklamsız Sözcü

Ulaşım zammına dev protesto!

Brezilya'da kamu ulaşım araçları bilet fiyatlarına getirilen zamları protesto eden yüzlerce protestocuyla polis arasında çatışma çıktı.

15:37 -
Ulaşım zammına dev protesto!

Rio de Janeiro’nun merkez garının kalabalık olduğu akşam saatlerinde meydana gelen çatışmalarda, yolcular, taş ve molotof kokteyli atan göstericilerle, göz yaşartıcı bomba kullanan polisin arasında kaldı.

Başından ağır yara alan bir kameraman hastanede tedavi altına alındı.

Olay sırasında garda bulunan ve kameramanın yardımına koşan BBC muhabiri Wyre Davies, “Gazeteci arkadaşımız başına isabet eden patlayıcılarla ağır şekilde yaralandı. Kendisini kurtarmak için elimizden geleni yaptık.” dedi.

O Globo gazetesi, çatışmalarda 6 kişinin yaralandığını ve en az 20 göstericinin gözaltına alındığını yazdı.

Haziran-Temmuz aylarında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Brezilya’da, geçen yıl da, benzer protestolar yapılmış ve gösteriler, yolsuzlukların ve aşırı harcamaların kınandığı bir protestoya dönüşmüştü.

Geçen yılki gösteriler, Mayıs sonunda, Sao Paulo’da, yerel yönetimin bilet fiyatlarına zam yapma kararı ardından başlamıştı.

Geçen hafta da Rio belediye başkanı Eduardo Paes, kamu ulaşım araçları biletlerine % 9 zam yapıldığını açıkladı. Zam bugün yürürlüğe giriyor.

Zammı kınamak üzere gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunuldu ve yüzlerce kişi Rio’nun merkezindeki Candelaria katedralinin önünde toplandı. Merkez garına, metro, tren ve otobüslerin yoğunlaştığı noktaya doğru yürüyüşe geçen göstericiler zamlı biletlere karşı slogan attı.

Dünya Kupası düzenleyicilerinin Kupa alanlarında yüksek standartlar talep ettiğini hatırlatan göstericiler, “Biz de Fifa standında hastaneler istiyoruz” dediler.

Bazı eylemciler turnikelerin üzerinden atlayıp bilet makinalarını tahrip etti. Bunun üzerine polis göstericilere karşı harekete geçti ve göz yaşartıcı bomba attı. Göstericiler de molotof kokteyliyle karşılık verdi. Çatışmalar sırasında garda panik yaşandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:42 07.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more