Sözcü Plus Giriş

Yanukoviç: Ukrayna faşistlerin eline düştü

Ukrayna'nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç, basın toplantısı düzenledi. "Ukrayna faşistlerin eline geçmiş olsa da mücadelem sürecek" dedi.

12:14 -
Yanukoviç: Ukrayna faşistlerin eline düştü

Ukrayna’nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç, düzenlediği basın toplantısında ‘devrilmediği’ iddiasını sürdürüp “Ukrayna’yı terk etmek zorunda kaldım çünkü bana ve aileme karşı yakın tehditler vardı” dedi. Yanukoviç ayrıca “Ukrayna’da iktidar faşistlerin eline geçti” suçlamasında da bulundu.

Ukrayna'nın görevden alınan Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ‘ses' verdi. Rusya’nın güneyinde bulunan Rostov şehrinde bir basın toplantısı düzenledi. Rus savaş uçakları eşliğinde kentteki askeri havaalanına inen Yanukoviç basın toplantısında uzlaşmaz tavrını sürdürüp ‘devrilmediği' iddiasını sürdürdü. Yanukoviç, “Beni kimse devirmedi. Ukrayna'yı terk etmek zorunda kaldım çünkü bana ve aileme karşı yakın tehditler vardı” dedi. Yanukoviç ayrıca “Ukrayna'da iktidar, faşistlerin eline geçti” suçlamasında da bulunup “Ukrayna'nın geleceği için yönetimi güç ve korkuyla ele geçirenlerle mücadeleye devam edeceğim” ifadelerini de kullandı.

‘HALKIMDAN ÖZÜR DİLERİM’

Ukrayna meclisinin ‘meşru olmadığını' savunup başkent Kiev'deki ‘Bağımsızlık Meydanı'ndaki (Maidan) militanların baskısı altında olduğu' iddia eden Yanukoviç, “Ukrayna'da yaşananlar utanç verici. Ukrayna halkından tüm yaşananlar ve bunlara engel olamadığım için özür diliyorum” dedi.

‘SEÇİMLER YASAL DEĞİL’

Yanukoviç, ayrıca “Ukrayna'ya kendim ve ailemin can güvenliği garanti edildiği zaman döneceğim. 25 Mayıs'ta düzenlenecek başkanlık seçimleri yasal değil seçimlere katılmayacağım” ifadelerini de kullandı.

‘YURTSEVER SUBAYLARIN YARDIMIYLA KAÇTIM’

Devrik lider Yanukoviç, Ukrayna'dan ‘yurtsever subayların yardımıyla' kaçtığını da aktardı. Yanukoviç, “Önce Harkiv, sonra Donetsk ve son olarak da Luhanks üzerinden Kırım'a gittim” diye konuştu.

‘ AB , MEYDAN EYLEMCİLERİNİ ŞIMARTTI, KAOS İLE TERÖR GETİRDİ’

Yanukoviç, ‘Batı'nın da Maidan eylemcilerini şımarttığı' eleştirisi yaptı. Eski Devlet Başkanı, ‘Batı’nın bu sorumsuz şımartma politikası' sebebiyle Ukrayna'daki krizin patlak verdiğini iddia edip Avrupa 'yı eleştirdi. Ukrayna krizine çözüm bulunması için üç AB dışişleri bakanının arabuluculuğuyla Kiev'de 21 Şubat'ta hükümet ile muhalefetin vardığı anlaşmaya atıf yapan Yanukoviç şu suçlamalarda bulundu: “Bu anlaşmayı imzaladığımda Batılı arabulucuların ahlakına güvenmiştim. Ancak AB arabuluculuğunda imzalanan anlaşmanın devamı terör, kanunsuzluk, anarşi ve kaos oldu.”

‘RUSYA'DAN ASKERİ YARDIM İSTEMİYORUM’

Devrik lider, askeri müdahalenin kabul edilemez olduğunu ve askeri yardım için Rusya'ya başvurmak niyetinde olmadığını da vurguladı. Yanukoviç, “Askeri adımların kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Ukrayna bölünmemelidir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ‘susuyor olmasının da kendisi için sürpriz olduğunu' belirten Yanukoviç, “Putin'in huyunu bilen birisi olarak halen ölçülü sessizliğini neden koruduğuna şaşırıyorum. Bu bir soru işareti” ifadelerini kullandı.

‘KIRIM’DA YAŞANANLAR KİEV’DEKİ HAYDUT DARBESİNE DOĞAL BİR TEPKİDİR’

Yanukoviç konuşmasında Ukrayna'daki krizin yansıdığı Kırım'a da değindi: “Kırım'da yaşananlar Kiev'de yaşanan haydut darbesine doğal bir tepkidir. Ukrayna'nın mevcut devlet başkanı olarak Kırım'ın, özerkliğini koruyarak, Ukrayna devletinin bir parçası olarak kalması gerektiğini söylüyorum.” Yanukoviç, ‘Kırımlılara kan dökülmesini ve çatışmayı engellemeleri’ çağrısı da yaparken, Kırımlıların, ‘Nazilere boyun eğmek istemediği ve boyun eğmeyeceğinden emin olduğunu’ ekleyip sıradan Kırım sakinlerinin örgütlenme ve milis birliklerini kurma isteğini anlayışla karşıladığını vurguladı: “Onlar, elbette, kendi evlerini ve ailelerini korumak istiyor. Bu doğal.”

‘HESABINI VERECEKSİNİZ’

Yanukoviç basın toplantısını ise kendisini devirenleri uyararak bitirdi: “Bu rezalete son verin. Bunun hesabını vereceksiniz.”

Nerede olduğu bilinmeyen ‘firardaki' Yanukoviç dün son olarak Rus medyasına yaptığı yazılı açıklamda da kendini azleden parlamentonun kararının ‘meşruiyetinin olmadığını' savunup şöyle demişti: “Ben, Viktor Fedoroviç Yanukoviç, kendimi Ukrayna'nın resmi devlet başkanı olarak görüyorum.” Yanukoviç cumartesi günü de ekrandan halka seslenip “Halkımı çetelerden kurtaracağım” demişti. Rusya'dan ‘kişisel güvenliği için garanti isteyen' Yanukoviç'in bu talebinin Moskova tarafından kabul edildiği belirtilmişti.

İSVİÇRE HESAPLARINI DONDURDU

Yanukoviç’in İsviçre bankalarındaki hesapları donduruldu. İsviçre’de kömür ticareti yapan Yanukoviç’in oğlunun 500 milyon dolar serveti olduğu iddia ediliyor.

İsviçre Federal Hükümeti ülkedeki bankalara, Ukrayna’da devlet başkanlığından azledilen Viktor Yanukoviç’le ilişkili hesapların dondurulması talimatı verdiği belirtildi.

RESMEN YAYINLANMASI BEKLENİYOR

İsviçre medyasında yer alan haberlere göre, hükümetin kararının bugün resmen yayınlanması bekleniyor.

Hükümetin, bu karar için Ukrayna’dan herhangi bir talep almadığı ifade edilirken, dondurulacak mal varlığı miktarının da henüz ne kadar olduğunun bilinmediği belirtildi.

Yanukoviç’in oğlunun şirketine baskın

İsviçre polisi, Ukrayna’nın azledilen Devlet Başkanı Yanukoviç’in oğlunun şirketine para akladığı iddiasıyla baskın yaptı.

İsviçre polisi, Ukrayna parlamentosu tarafından azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in oğlu Aleksandr Yanukoviç’in şirketine para akladığı iddiasıyla baskın düzenledi. Cenevre Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, başsavcı Yves Bertossa ve mali polisin bugün sabah saatlerinde Aleksandr Yanukoviç’e ait şirkette arama yaptığı belirtildi. Arama sırasında bazı dokümanlara el konulduğu belirtilen açıklamada, ayrıntı verilmedi.

İsviçre federal hükümetinin dün de ülkedeki bankalara Viktor Yanukoviç’le ilişkili hesapların dondurulması talimatı verdiği açıklanmıştı. Yanukoviç’in diş hekimi ve işadamı olan 40 yaşındaki oğlu Aleksandr Yanukoviç’in Ukrayna’da kömür üretiminin yarısını, elektrik üretimi ve dağıtımının da üçte birini yönettiği ileri sürülüyor. Cenevre’de 2011'de şirket kuran Aleksandr Yanukoviç’in yaklaşık yarım milyar dolar değerinde serveti bulunduğu ifade ediliyor.

DİKKATLİ OLMALARINI İSTEDİ

Diğer taraftan hükümetin, bankaların genel olarak Ukrayna ile ilgili hesaplar konusunda dikkatli olmalarını istediği de ifade edildi.

Ukrayna’nın azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in bugün Rusya’nın Rostov kentinde bir basın toplantısı düzenleyeceği belirtiliyor.

“Hala Cumhurbaşkanı benim!”

Rus haber ajansına konuşan Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, kendisinin hala ülkenin Cumhurbaşkanı olduğunu söyleyerek, Rusya’dan kişisel güvenliğinin güvence altına alınmasını istemişti.

Reuters’ın haberine göre, Interfax haber ajansına konuşan Rus bir yetkili, Yanukoviç’in güvenliğini sağlamayı kabul ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı Yanukoviç’İn ricası, Rusya Federasyonu içerisinde kabul edilmiştir” diye konuştu.

Serveti 12 milyar dolar

Yanukoviç'in eski danışmanlarından Anders Aslund, Yanukoviç ve ailesinin son 4 yılda servetlerini 12 milyar dolara çıkarttıklarını öne sürdü. ABD Hazine Bakanlığı da, bankaları Yanukoviç ve eski Ukrayna yöneticilerinin para transferlerine karşı uyardı. Bakanlık, Yanukoviç'e ait hesapların yakından takip edilmesini istedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:00 28.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more