Reklamsız Sözcü

Altın, bu hafta yüzde 4’ün üzerinde kazandırdı

Altının ons fiyatının yükselişi ABD verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından ivme kazanarak 1.320 dolara kadar yükseldi

android-time 17:48
Altın, bu hafta yüzde 4’ün üzerinde kazandırdı
Altının ons fiyatının yükselişi ABD verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından ivme kazanarak 1.320 dolara kadar yükseldi

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının yükselişi ABD verilerinin beklentilerin altında gelmesinin ardından ivme kazanarak 1.320 dolara kadar yükseldi ve yatırımcısına bu hafta yüzde 4’ün üzerinde değer kazandırdı.

Haftaya analistlerin güçlü direnç seviyesi olarak belirttikleri 1.270 doların üzerinde başlayan ve bu seviyeden özellikle Asya borsalarında gelen alımların etkisi ile yükseliş trendine giren altının ons fiyatının yükselişi son iki günde direnç seviyelerinin kırılması ile ivme kazandı ve 1.300 doları aştı. Altının ons fiyatı haftanın son işlem gününde üç ayın en yüksek seviyesi olan 1.321 doları görürken böylece yatırımcısına yüzde 4,22 kazandırmış oldu.

Analistler, son dönemde ABD’den gelen verilerin beklentilerin altında kalmasının ve Çin’den gelen fiziki talebin etkisi ile altın fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirtirken, Fed Başkanı Jenet Yellen’in bu hafta Senato’da yaptığı sunumda Fed’in parasal politikadan çıkış stratejisine ilişkin olarak yeni bir şey söylememesinin de altın fiyatlarını desteklediğini söyledi.

Analistler, teknik olarak ise altının ons fiyatında 1.312 dolar seviyesinin üzerinde kapanış yapması durumunda 1.325 ve 1.350 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini bu seviyenin altında kapanışlarda ise 1.278 dolar seviyesinin ilk destek konumunda olduğunu ifade ediyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, değerli metallerin ucuz kalmasının ve özellikle altının 1.200 dolar seviyesinin üzerinde kalmasının gelecek dönemde altında ve diğer metallerde fırsat olarak görülebileceğini belirterek, bugünde bu fırsatın doğacağının görüldüğünü ve kısa vadede 1.330-1.350 dolar gibi bir bandın hedef olarak görülebieceğini aktardı.

Özellikle altının ons fiyatında 1.350 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini düşündüğünü aktaran Uluhan, şunları kaydetti:

“Gelecek hafta Çin PMI verileri ve ABD enflasyon verileri altın fiyatlarının seyri üzerinde etkili olacaktır. Altının ons fiyatı 1.350 dolar seviyesini gördükten sonra altın fiyatları belki 1.280-1.350 dolar bandına oturabilir. Sonraki süreçte veri akışı ve piyasalardaki güvenli liman beklentisiyle fiziki talebinde devam etmesi ilk çeyrekten sonrada altın fiyatlarının 1.400-1.500 bandına doğru tırmanışını devam ettireceği yönünde güçlü bir kanaat var. Bende bu senaryonun gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Sonrasında ise altının ons fiyatının yıl boyunca 1.200-1.500 dolar gibi geniş bir aralıkta gelişmeler etkisinde devam edeceğini bekliyorum. Daha fazla da bir yükseliş beklenmemeli.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more