Bankalara dev ceza

Küresel 5 bankaya toplam 2 milyar sterlin ceza kesildi

Bankalara dev ceza

İngiltere ve ABD’nin denetleyici kuruluşları, küresel operasyonları olan beş bankaya foreks piyasası işlemlerinde manipülasyon girişiminde bulundukları gerekçesiyle toplam 2 milyar sterlin para cezası verdi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) ve merkezi ABD olan Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC), ortaklaşa yürüttükleri incelemenin sonucunda HSBC, Royal Bank of Scotland (RBS), UBS, JP Morgan ve Citibank’a toplamda 2 milyar sterlin para cezası uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

İngiliz denetim kuruluşu beş bankaya toplam 1,1 milyar sterlin para cezası verildiğini, CFTC ise bankalara yaklaşık 900 milyon sterlin (1,4 milyar dolar) ceza verildiğini duyurdu.

FCA’den yapılan yazılı açıklamada, Barclays’e ilişkin ayrı bir soruşturmanın ise devam ettiği bildirildi.

FCA Üst Yöneticisi Martin Wheatley, “FCA piyasa bütünlüğünü ya da İngiltere’deki finansal sistemi bozacak uygulamaları tolere etmemektedir” dedi.

Wheatley, finans kuruluşlarının yöneticilerine, finans sistemi içerisinde karlılıkları artırmak için bu tip uygulamalara yönelinmesini engellemeleri çağrısında bulundu.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ise konuya ilişkin olarak, birkaç kuruluş tarafından yapılan usulsüzlüklerin finans merkezinden temizlenmesi için “ağır tedbirlerin” uygulandığını vurguladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...