Daha önceleri neredeydiniz?

CHP Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı eleştirdi

Daha önceleri neredeydiniz?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “12 yıldır dünyada esen sıcak para rüzgarıyla yelkenlerini şişiren AKP iktidarı, şimdi rüzgar kesilince kendini inkar ederek üretimden, sanayiden, rekabet gücünden, gelir ve tasarruf artışından bahsetmektedir” görüşünü savundu. Öztrak, yazılı açıklamasında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dün bir televizyon programında yer alan ekonomideki son gelişmelere ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Ekonomiyi 12 yıldır yöneten Babacan’ın açıklamalarının, bugüne kadar izlediği politikaların inkarı ve reddi niteliğinde olduğunu iddia eden Öztrak, “Bugün gelinen noktada 12 yıldır izlenen ekonomi politikalarının elbette sahiplenilecek bir hali yoktur. Bu politikalar, Türkiye’yi dünyanın en kırılgan 5 ekonomisinden biri yapmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Babacan’ın, CHP’nin “önce üretim”, “sanayi ve tarım”, “eriyen rekabet gücüne tedbir alın”, “sıcak paraya güvenmeyin” gibi uyarılarına kulak tıkadığını da savunan Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

“2 yıldır dünyada esen sıcak para rüzgarıyla yelkenlerini şişiren AKP iktidarı, şimdi rüzgar kesilince kendini inkar ederek üretimden, sanayiden, rekabet gücünden, gelir ve tasarruf artışından bahsetmektedir. Bu ifadelerinin samimiyetten ve inandırıcılıktan ne kadar uzak olduğunu rakamlar açıkça göstermektedir. 12 yıldır izlenen politikalar neticesinde Türkiye’de devlet de şirketler de aileler de borca batmış, rekabet gücümüz erimiş, üretim tabanımız aşınmıştır. Sayın Babacan’ın elinde Türkiye’nin iç borcu 155 katrilyon TL’den 436 katrilyon TL’ye, dış borcu 130 milyar dolardan 387 milyar dolara, vatandaşın bankalara borcu 4 milyar dolardan 160 milyar dolara, cari açık da 626 milyon dolardan 52 milyar dolara çıkmıştır. Ekonominin manzarası budur. Ekonomiye vasi tayin ettiği sıcak paracıların baskısıyla bakanlık koltuğunda kalmanın sevinçli telaşı içinde olan Sayın Bakana ‘Daha önceleri neredeydiniz?’ diye sormak milletimizin en doğal hakkıdır.”

Ağustos ayı enflasyonuna da değinen Öztrak, rakamların, “yılsonunda çift haneli enflasyona yüzde 1 bile ihtimal vermiyorum” diyen Babacan’ın ekonomiyle ilgili öngörülerinin ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyduğunu da belirtti.