Reklamsız Sözcü

Dolar üst sınırı gördü!

Dolar Fed’in ABD faizlerini hızlı artıracağının işaretini vermesinden bugüne hız kesmeden yükseliyor.

18:33 -
Dolar üst sınırı gördü!

15 günde 2.22 TL seviyesinde bulunan dolar 2.29 TL’ye kadar çıktı. Dolar piyasalar kapanmasına yakın 2.2810 TL’ye geriledi.

Piyasalarda dolar fırtınası yeni haftada da hız kesmedi. Haftaya 2.2650 TL ile başlayan dolar dün hız kesmeden yükselerek 2.2890 TL ile 8 ayın rekorunu kırdı.

Dolar piyasalar kapanmasına yakın 2.2810 TL’ye geriledi. Borsa ise 74 bin 605 puandan kapadı.

TL’de günlük değer kaybı yüzde 1’i aşarken dolar fırtınasının bu hafta açıklanacak kritik verilere bağlı olarak devam edeceği, dolarda 2.30 TL seviyesinin üstünün görülebileceği konuşuluyor.

Yaklaşık 15 gündür yaşanan dolar fırtınasına ise en çok ABD rol oynadı. Eylül ayında dolar ağırlıklı olarak Fed ve Amerikan ekonomisinde yaşanan iyileşme ile lira karşsında yaklaşık yüzde 6 değer kazandı.

Doların yükselişinin TL açısından ABD kaynaklı olduğunu gösteren bir başka ölçüt de Kırılgan 5’li olarak adlandırılan ekonomilerin para birimlerinde yaşanan hareketler oldu. Eylül ayında TL dolara karşı en çok değer kaybeden kur olmadı. Brezilya Reali iç politikadaki gelişmeler ve Fed etkisi ile yüzde 7’nin üstünde değer kaybetti. Brezilya’yı değer kaybında, Rus Rublesi, Güney Afrika Rand’ı ve TL takip etti.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:17 29.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more