Dünya gıda fiyatları 7 aydır düşüyor

Gıda fiyatlarındaki aralıksız düşüş yedinci ayı olan Ekim'de de devam etti ve yıllık düşüş yüzde 6.9 düzeyini buldu.

Dünya gıda fiyatları 7 aydır düşüyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Nisan ayından bu yana yedi aydır aralıksız düşüyor. FAO Gıda Fiyatları Endeksi’ndeki düşüş, Ekim’de hızını yitirse de, yüzde 0.2 düşüşle 192.3 puana geriledi.

Böylece, Mart ayında 213.8 puan olan FAO Gıda Fiyatları Endeksi’ndeki yedi aylık kayıp 21.5 puan oldu ya da yüzde 1.0 oldu.

FAO açıklamasında, fiyatlardaki hafif düşüşün süt ürünleri ve et fiyatlarındaki geri çekilmeden kaynaklandığı belirtilirken, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarının biraz yükseldiğine işaret edildi ve tahıl fiyatlarının ise Eylül’deki düşük düzeylerinde sabit kaldığı vurgulandı.

TAHIL FİYATLARI ENDEKSİ

FAO Tahıl Fiyatları Endeksi Ekim ayında Eylül’deki 178.4 puanlık düzeyinde değişmeden kaldı. Böylece, küresel tahıl fiyatlarındaki yıllık düşüş, Eylül’de olduğu gibi Ekim’de de yüzde 9.3 ile 18.2 puan düzeyinde gerçekleşti.

FAO’dan yapılan açıklamada, “Buğday ve iri taneli tahılların fiyatları, beş aylık sert düşüşlerin ardından, ABD’de mısır hasadındaki gecikmeler ve Avustralya’da buğday hasadına ilişkin beklentilerde bozulmaların etkisiyle Ekim’de istikrar buldu” denildi.

FAO BİTKİSEL YAĞ ENDEKSİ

FAO Bİtkisel Yağ Endeksi, Ekim’de 1.6 puan ile yüzde 1.0 düzeyinde yükselerek 163.7 puana çıktı ve böylece bu grupta Nisan’dan bu yana süren gerileme de durmuş oldu.

FAO açıklamasına göre, bu yükselişte Malezya ve Endonezya’daki palmiye yağı üretimindeki yavaşlama etkili oldu. FAO açıklamasında ayrıca, Karadeniz havzasındaki ayçiçek hasadının da beklentilerin altına kalmasının bitkisel yağ fiyatlarını yukarıya çektiği belirtildi.

FAO SÜT ÜRÜNLERİ ENDEKSİ

Buna karşılık, FAO Süt Ürünleri Endeksi Ekim’de yüzde 1.9’a karşılık gelen yüzde 3.5 puan düzeyinde gerileyerek 184.3 puana düştü. Böyelece süt ürünleri fiyatlarındaki yıllık düşüş dü yüzde 26.6’ya ulaştı.

Süt ürünleri endeksini aşağıya eçen en önemli etken tereyağ ve süt tozu fiyatlarındaki düşüşler oldu. Buna karşılık peynir fiyatları değişmedi. Ekim’deki düşüşle, süt ürünleri fiyatları sekiz ay üst üste düşerek 2012 Ağustos ayındaki düzeye kadar indi.

FAO ET ENDEKSİ

FAO Et Fiyatları ENdeksi ise, Ekim’de yüzde 1.1’e karşılık gelen 2.3 puan düşüşle 208.9 puan düzeyine gerilemesine karşın yüksek düzeylerini korudu. Ekim’deki düşüşe rağmen, temel olarak büyük baş hayvan fiyatlarının yüksek düzeylerde seyretmesine bağlı olarak et fiyatlarında yıllık artış yüzde 11.5 olarak gerçekleşti.

Ekim ayında büyükbaş hayvan etiyle domuz eti fiyatlarında gerileme yaşanırken, küçükbaş ve tavuk eti fiyatları yükseldi. Domuz eti fiyatlarındaki artışta, daha önce virüs salgını nedeniyle domuz üretiminde düşüşler yaşayan ülkelerde yeniden üretim artışı sağlanmasının etkili olduğu belirtildi.

FAO ŞEKER ENDEKSİ

Ekim ayında FAO endeksleri arasında en yüksek artış Şeker Fiyatları Endeksi’nde gerçekleşti. FAU Şeker Fiyatları Endeksi Ekim’de ortalama yüzde 4.2’ye karşılık gelen 9.5 puan artışla 237.6 puana çıktı. Bu yükselişte, kuraklık nedeniyle Brezilya’da şeker kamışı üretiminde yaşanan azalmalar ekli oldu. Bu artışlara ragmen, dünya şeker fiyatları geçen yıl Ekim ayına göre yüzde 10.0 aşağıda bulunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...