Efsane Çinli şef pideci açıyor

Alan Yau, hem deli hem de dahi olarak anılan bir isim.

Efsane Çinli şef pideci açıyor

Demet CENGİZ / SÖZCÜ

Dahi çünkü Uzakdoğu füzyon restorancılıkta öyle olağanüstü hizmetleri oldu ki insanlığa… Onun yemek ve sanatı buluşturduğu söylenir. Deli çünkü akıl almaz bir titizliği var. Her biri ayrı başarı hikayesine dönmüş Vagamama, Hakkasan ve Yauatcha restoranlarının yaratıcısı. Yau'nun eşi ise Jale Erentok. Evet. Bir Türk.

Kendini meditasyona verdi

Alan Yau, 2009'da Hakkasan ve Yauatcha restoranlarının çoğunluk hissesini 30 milyon sterline Abu Dhabi Investment Authority'ye satmıştı. Ardından Yau kendini uzun bir süre meditasyona vermişti.

2008 yılında İstanbul'da 12 milyon dolar yatırımla Unitim ortaklığıyla açılan Hakkasan ise iki yıl sonra kapanmıştı. Bir süredir ufak tefek işlerle ilgilenen Alan Yau'nun Londra'nın göbeğinde Babaji isimli bir pide salonu açıyor.

LONDRA'DAKİ İstanbul Pide salonu

Pideyi Londra'da İstanbul markasıyla pazarlayacak olan dahi şef, kısa süre önce ilk kez Türkiye'de yediği pideye hayran kalmış. Sadece pide çeşitlerinin satılacağı restoranı dünyada markalaştırmayı da düşündüğü kulağımıza gelen bilgiler arasında.
Alan Yau'nun başka bir projesi de yine Soho'da Duck & Rice isminde pup ve restoran karışımı bir yer açmak. Üçüncü proje ise Mayfair'de açılacak bir eğlence mekanı.

12 yaşında yoksul göçmen

12 yaşında Hong Kong'tan ayrılıp, İngiltere'ye yerleşen Alan Yau, fast food (hızlı yemek) çılgınlığının yaşandığı 1990'larda Uzakdoğu Mutfağı'nın yeniden tanımlandığı restoran zinciri Wagamama'yı yarattı. 29 yaşındaydı. Wagamama 26 şubelik bir zincire dönüştüğünde 1997'de 60 milyon sterline sattı. Yeni projeler geliştirmek için kollarını sıvadı ve peşinden Hakkasan ve Yauatcha gibi değerler yarattı. Babaji Pide ile, dünyanın dikkatini Türk Mutfağı'na çekmesi şaşırtıcı olmaz.

 

Londra Soho'da Queens Theatre'a komşu restoranın duvarı üzerinde ‘İstanbul Pide Salonu' yazan ve cami resimleri bulunan paravanlarla kaplı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...