Sözcü Plus Giriş

Faiz kararı doları düşürdü

Bankalararası piyasada dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı sonrasında 2,2255'e kadar geriledi.

15:29 -
Faiz kararı doları düşürdü

Bankalararası piyasada gün içinde 2,2423’e kadar yükselen dolar/TL TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faizleri değiştirmemesinin ardından günün en düşük seviyesi olan 2,2255’e kadar geriledi.

Güne 2,8058’den başlayan avro/TL ise 2,8144’ü gördükten sonra Almanya ve Fransa’da açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) beklentilerin altında kalmasının ardından avro/dolar paritesine bağlı olarak düşüşe geçti ve şu dakikalarda 2,7936’dan işlem görüyor.

Tahvil bono piyasasında güne yüzde 8,08’den başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi gün içinde yüzde 8,04’e kadar sınırlı gerilese de TCMB’nin faiz kararının ardından yatay seyrinin sürdürerek yüzde 8,06’dan işlem görüyor.

Analistler, TCMB’in faiz kararıyla aşağı yönlü hareketini sürdüren dolar/TL’nin seyri açısından ABD’de açıklanacak TÜFE, imalat sanayi PMI ve bekleyen konut satışları verisinin de izleneceğini kaydediyor.

Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesiyle kurda yeniden düşüş trendine girildiğini belirten analistler, dolar/TL’nin 2,23’ün altında kapanışlar yapması durumunda 2,21 seviyelerinin gündeme gelebileceğini, aksi durumda yükselişlerin yaşanabileceğini ifade ediyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more