Reklamsız Sözcü

FT: Türk bankaları zorda

Türk ekonomisindeki son gelişmeleri büyüteç altına alan yabancı medya, bankaların durumunu da merak ediyor

16:46 -
FT: Türk bankaları zorda

Financial Times, Türkiye'deki bankaların zor bir dönemden geçtiğini düşünüyor. “Türk bankaları, gerçekten ne kadar sağlam?” sorusuna yanıt arayan İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, “Türkiye'nin bankaları zor bir dönemden geçiyor” diyor ve bankalara ilişkin MSCI endeksinin son bir ayda yüzde 15 gerilediğine dikkat çekiliyor. Belki bu durumun, daha yüksek faiz oranları, büyümedeki yavaşlama ve liranın düşük değeri devam ederken kredideki büyümenin son 10 yıldaki hızlı tempoyu sürdüremeyeceği düşünüldüğü için “şaşırtıcı” olmadığını belirten gazete, dünyada bol sermaye girişleri döneminin sona ermekte olduğuna işaret ettikten sonra Türkiye'de hem kredideki büyüme hem de cari işlemler açığının “sıcak para” ile finanse ettiğinin altını çiziyor.

FONLAMA AÇISINDAN EN BÜYÜK RİSK

Buna karşın zorunlu karşılıklarının bir bölümünün döviz ve altın olarak tutulmasına olanak sağlayan politikanın bankalarına liranın değer kaybına karşısında makul bir koruma sağladığını belirten gazete, yine fonlama açısından bankalar için en “büyük risk”in “daha düşük lira ve daha yüksek faizler” kombinasyonundan kaynaklandığını düşünüyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch'in kıdemli müdürlerinden Janine Dow'un, “Bankalar, artan fonlama maliyetlerini borç alanlara yansıtsa da bir zaman aralığı var. Türkiye'de mevduat pahalı ve bankalar için rekabet sert” yönündeki sözlerini de aktaran gazete, dönmeyen krediler üzerinde de duruyor. FT, dönmeyen krediler açısından en büyük riski, tüketici ve KOBİ kredilerinde görüyor ve analistlerin, Türkiye'nin büyüme oranının, yüzde 4'lük uzun vadeli ortalamasının altına bir puan düştüğünde ve o düzeyde kaldığında takipteki krediler oranında 20-40 baz puanlık bir artış meydana geleceği tahminlerine dikkat çekiyor.

“15.8'LİK SERMAYE YETERLİLİK ORANI İYİ”

Çok dramatik bir yavaşlamanın olmadığı sürece Türkiye'deki bankaların “bazı şokları hazmedebileceklerine” inanan gazete, bankaların yüzde 15.8'lik sermaye yeterlilik oranını “iyi” bir düzey olarak değerlendiriyor. İngiliz gazetesi, Türkiye'nin bankalarının kredi vermede ve bir kredi krizini önlemek için gerekli önlemlerde almada doğru kararları verebileceğini vurgularken de “ancak görünür gelecekte daha düşük karları elde edecekleri kesin gibi” değerlendirmesini de yapıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:48 05.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more