Reklamsız Sözcü

HSBC: Dolar güçlenecek

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından HSBC'nin ekonomistlerine göre Amerikan Doları ile Euro ve Yen arasında tam bir kur savaşı yaşanıyor.

android-time 17:22
HSBC: Dolar güçlenecek
Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından HSBC'nin ekonomistlerine göre Amerikan Doları ile Euro ve Yen arasında tam bir kur savaşı yaşanıyor.

HSBC ekonomistlerine göre bu kur savaşından daha da güçlü bir dolar çıkacak. ‘” Güçlü bir dolar dünyayı kurtarabilir mi ” sorusunu soran ekonomistler ” Doların yükseliş sürecinde henüz erken aşamadayız. Güçlü dolar sadece bu yıl değil 2015 yılında da egemenliğini tüm dünyada sürdürecek.Güçlü dolar tek başına dünyayı kurtarmaya yetmese de petrol ve emtia fiyatları düşecek ve enflasyon aşağı çekilecek.Özellikle Türkiye ve Hindistan’ın güçlü dolardan karlı çıkacağını düşünüyoruz” şeklinde görüş açıklıyorlar.Doların 2014 yılında yüzde 5’e yakın bir artış gösterdiğini belirten ekonomistler, bu artışın yüzde 10 hatta yüzde 20’lere kadar çıkabileceğine dikkat çekiyorlar.

HSBC Grubu Baş Ekonomisti Stephen King,HSBC Grubu Küresel Döviz sratejisti David Bloom ve HSBC Grubu Küresel Gelişmekte Olan Piyasalar Araştırma Başkanı Dr. Murat Ülgen’in yanı sıra HSBC Türkiye Baş ekonomisti Melis Metiner İstanbul’da ekonomi basınıyla biraraya gelerek güçlü dolar ve 2015’te dünya ekonomisini bekleyen konular üzerinde değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerle ilgili görüşlerini açıklayan Murat Ülgen ” Gelişmekte olan piyasalar iyi bir hikaye yaratmışlardı ancak bu tatlı hikayenin biraz tadı kaçtı. Dünyada esen sert rüzgarlar nedeniyle makro ekonomik performanslar iyi gitmiyor.Dünya ekonomileri büyümüyor,ticaret hacmi artmıyor.Yeterince ihracat yok. Daha da önemlisi bu istikrarsız ortamda sermaye hareketlerinde de bozulmalar var.Gelişmekte olan ekonomilerin yapısal reform sorunları var. Sadece para politikaları ile faiz indirmekle bu sorunlar çözülmez. Mali politikalarla ilgili de sıkıntılar var. Kolay çözüm yok, herkesin ev ödevini iyi yapması lazım”dedi.

-“YAPISAL REFORMLARA BAĞLI”-

HSBC Türkiye baş ekonomisti Melis Metiner de Türkiye için kısa ve orta vadeli değerlendirmelerde bulunarak ” Türkiye ekonomisi için orta ve uzun vadede temkinli bir bakış açımız var. Gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye’nin de yapısal reformlara ihtiyacı var. Tasarruf açığı önemli sorun. Daha esnek bir emek piyasasının oluşturulması da önemli. Türkiye’nin de yapısal reformlar konusunda ev ödevini yapması gerekiyor. Karar alıcılar nezdinde bu yapısal konulara doğru teşhis konularak, detaylı bir yol haritası hazırlandı. Eğer bu yol haritası etkin bir şekilde uygulanır ve sonuçları da daha kısa vadede alınırsa Türkiye ile ilgili beklentilerimiz orta ve uzun vadede daha da iyimsere döner düşüncesindeyiz” dedi.

“2015 İN İLK DÖRT AYINDA ENFLASYONDA SERT DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”

Melis Metiner 6-9 ay olarak nitelediği kısa vadeli bakış olarak da Türkiye ekonomisi için şu değerlendirmelerde bulundu: ” Kısa vadeli baktığımızda Türkiye için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Güçlü dolar, petrol ve emtia fiyatlarını aşağı doğru çekeceği için Türkiye hem enflasyon hem de cari açığın düşmesi açısından avantajlı durumda. Biz enflasyonda gelecek yılın ilk dört ayında sert bir düşüş bekliyoruz. Şu anda yüzde 9’lar düzeyinde seyreden enflasyonun sene sonunda biraz daha yükselmesi söz konusu olabilir. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşe ve baz etkisine bağlı olarak 2015’in ilk ayından itibaren enflasyonda anlamlı düşüşler bekliyoruz. Cari açık da yılın ilk aylarında makul seviyelerde kalmaya devam edecektir. Bu sayede Türkiye'ye yönelik risk iştahını da artırabilir. “

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:2311.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more