Reklamsız Sözcü

IMF’den sermaye çıkışı uyarısı

IMF, Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinden sermaye çıkışının devam ettiğini açıkladı

android-time 12:07
IMF’den sermaye çıkışı uyarısı
IMF, Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinden sermaye çıkışının devam ettiğini açıkladı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinden sermaye çıkışının devam ettiğini ve Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımını azaltma programına paralel olarak özel sektöre akan fonların düşebileceği uyarısını yaptı.

IMF, Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkelerindeki sermaye hareketleri ve kredi genişlemelerine ilişkin raporunda, Fed’in, geçen yıl mayıs ayındaki tahvil alımını azaltabileceği açıklamasının ardından, bölgedeki çoğu gelişme yolundaki ülkelerin fon bulmasının zorlaştığı bir süreç başladığını anımsattı.

Yatırımcıların, mayıs ayından sonra yükselen piyasalardaki risk getiri hesaplarını gözden geçirmeye başladığı belirtilen raporda, yeni yatırımlarda ortaya çıkan çekingenlikten özellikle cari veya mali açığı yüksek ülkelerin daha fazla etkilendiği kaydedildi. Yeni ortamda bankaların geçen yılın ortalarından bu yana bölge ülkelerine gönderdikleri fonları azaltma sürecinin devam ettiği görüşüne yer verilen raporda, sermaye çıkışının aynı hızda devam ettiği vurgulandı.

Fed’in tahvil alımını azaltmaya devam etmesi ve Avrupa bankaları için yapılacak stres testine bağlı olarak dış fon bulma şartlarının 2014 yılında da zor olacağı görüşünün dile getirildiği raporda, küresel ekonominin yüksek faiz ortamına doğru sürdürdüğü geçişte bu ülkelerde son zamanlarda görülen tarzda oynaklığın da devam edeceği kaydedildi.

– Türkiye

Yabancı bankaların Türkiye’deki fonlarını 2013’ün üçüncü çeyreğinde GSYH’nin yüzde 0,6’sına eşit bir oranda azalttığına dikkat çekilen raporda, tüm bölge genelinde azalma oranının GSYH’nin yüzde 4’üne eşit olduğu belirtildi.

Türkiye ve bölgedeki pek çok ülkede kredi genişlemesinin 2013 Eylül’üne kadar güçlü bir seyir izlediğini belirtilen raporda, bölge genelinde özellikle küçük ve orta boy işletmelerle büyük firmalara yönelik kredilerde standart sıkılaşmaya başlamasına paralel olarak daralma beklendiği kaydedildi.

Raporun beklentiler bölümünde, bölge geneli için büyümenin kırılgan olacağı ve özellikle küçük ülkelerin fon akışından çok net ihracatlarına dayanacakları öngörüsüne yer verildi.

IMF raporunda, dış finansman akışının 2014 yılı boyunca sıkıntılı olabileceği belirtilirken, makroekonomik ve finansal yapının iyileştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:1415.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more