Sözcü Plus Giriş

İşte gerçek işsiz sayısı

DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Aralık 2013 dönem sonuçlarını değerlendirdi

16:18 -
İşte gerçek işsiz sayısı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Aralık ayında Türkiye'de gerçek işsizlik sayısının 4 milyon 908 bin kişi, gerçek işsizlik oranının ise yüzde 16.3 olduğunu açıkladı.

Değerlendirme raporunda, Türkiye ekonomisinin istihdam yaratma kapasitesinin azaldığı, istihdam edilenlerin sayısının ise son 1 yılda 496 bin kişi artış gösterdiği belirtildi.
Raporda, son dört yıllık dönemde istihdam artış ortalamasının 1 milyon 75 bin seviyesinde olduğu, buna göre ekonominin istihdam yaratma kapasitesinin söz konusu 4 yıllık dönemi esas alındığında yarıdan fazla azaldığı kaydedildi.

-“İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 16.3”-

Raporda, Aralık 2013 döneminde umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 10 değil, yüzde 16.3, işsiz sayısının da 2 milyon 809 bin değil, 4 milyon 908 bin kişi olduğu belirtildi.
Son 1 yılda kısmi süreli çalışanların sayısındaki artışın 125 bin olarak gerçekleştiği vurgulanan raporda, “Geçici işlerde çalışanların sayısı da 30 bin kişi arttı. Çaresizler, umutsuzlar ve resmi işsizlerin toplam sayısı 5 milyon 908 bindir. Geniş istihdam içindeki payı ise yüzde 19.6'dır. Kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 23'tür” denildi.

-“TÜRKİYE'DE ÇALIŞMA SÜRELERİ FAZLA”-

Türkiye haftalık çalışma sürelerinin emsallerine göre çok daha fazla olduğu belirtilen raporda şunlar kaydedildi:
“Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında haftalık çalışma sürelerindeki fark 12 saati bulmaktadır. Buna göre Türkiye'de 5 kişinin yapacağı işi 4 kişi yapmaktadır. Bir yandan işgücüne katılım oranlarını yükseltirken, öte yandan işsizlik verileri ile mücadele etmenin yegâne yolu, gelir kaybına yol açmaksızın haftalık çalışma sürelerini azaltmaktan geçmektedir. Buna karşın hükümet ve sermaye çevreleri işsizlik verilerindeki artışı, istihdam yapısının niteliğini bozarak, yani yoğun çalışma koşulları altında, daha esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştırarak durdurmanın reçetelerini topluma sunmaktadır. Hükümet işveren çevrelerinin taleplerini Ulusal İstihdam Strateji Belgesi ile programlaştırmıştır. Ucuz işgücü için, taşeron çalışmayı yaygınlaştırmayı, kıdem tazminatını fona devrederek ortadan kaldırmayı, kölelik bürolarını hayata geçirmeyi hedefleyen bu belge hükümetin gündemindedir. İşsizlikle mücadeleyi, çalışma koşullarını kötüleştirerek, ücretleri düşürerek çözmeye çalışan bu anlayışa karşı durulmalıdır. Bu strateji işsizliğin ‘ne iş olsa yaparım’ başlığı altında gizlenmesi stratejisidir.”

Son güncelleme: android-time 17:00 17.03.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more