Sözcü Plus Giriş

İşte size kıskanılacak havalimanı!

Mexico City’ye yeni bir havalimanı yapılıyor. Modern ve fütüristik çizgiler taşıyan ve ‘X’ şeklindeki havalimanı 9.17 milyar dolara inşa edilecek.

Güncellenme: 19:34, 04/09/2014
İşte size kıskanılacak havalimanı!

Kamu ve özel sektörün birlikte finanse edeceği projeyi İngiliz mimar Norman Foster çizdi. Foster ve Romero, havalimanı modelini devlet başkanlığı binasında tanıttı.

6 pisti olacak yeni havalimanı, Mexico City'nin doğusundaki bir devlet arazisine 2015'in ortalarından itibaren yapılmaya başlanacak. Mimar Norman Foster, “Bu havalimanı, dünyada bir ilk olacak. Alışılagelmiş bir çatısı yok. Dikey duvarları yok. Bilinen anlamda sütunları da yok. Buna rağmen depreme son derece dayanıklı olacak. Dizaynında yerel kültürün unsurlarından esinlenildi” açıklamasını yaptı.

50 yıl boyunca her yıl ortalama 120 milyon yolcunun kullanacağı düşünülen havalimanının ilk etabı hükümet tarafından finanse edilecek. Mexico City'nin şu anki havalimanından her yıl gelen 634 milyon dolar, direkt yeni inşaata aktarılacak.

Havalimanının 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor
Dünyanın hemen her yerinde genellikle çelik kullandığı mühendislik harikası binalar inşa eden mimar Norman Foster, yine dünyanın en büyük tasarım firmalarından Foster and Partners'ın yürütücülüğünü yapıyor.
;

İSTANBUL’DAKİ 150 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ
İstanbul’da inşa edilen üçüncü havalimanı ise Karadeniz’in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana inşa ediliyor. Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli ve birbirinden bağımsız altı pistli havalimanının ihalesi geçtiğimiz yıl yapılmış, ihaleyi 29 milyar dolarlık teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Temeli 7 Haziran 2014’ta atılan havalimanının 2018 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi:19:26,