Sözcü Plus Giriş

İsviçre yolunda 3 ton altın kayboldu!

17 Aralık soruşturmasında gündeme gelen Zarrab’ın kaçak altınlarından sonra, bu yılın ilk 4 ayında da İsviçre’ye yapılan ihracatta 3 ton altın kayboldu.

Güncellenme: 11:06, 23/09/2014
İsviçre yolunda 3 ton altın kayboldu!

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından patlayan İsviçre'ye yönelik altın ihracatında, kayıp altın skandalının yaşandığı ortaya çıktı. Türkiye'nin gümrük verileri ile İsviçre'nin gümrük verilerinin karşılaştırması sonucunda, Türkiye'den İsviçre'ye ihraç edilen altınların büyük kısmının yolda kaybolduğu belirlendi. Sadece yılın dört ayında 3 ton altın İsviçre yolunda kayboldu. Bu durum, İsviçre'ye yapılan altın ihracatında birilerine komisyon ödendiğine yönelik iddiaların gündeme gelmesine yol açtı.

İSVİÇRE'YE ALTIN PATLAMASI

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre; 17 Aralık yolsuzluk operasyonu sırasında, İran asıllı iş adamının İran ile altın ticaretine aracılık yaptığı ortaya çıkmıştı. Yani altın ticareti, 17 Aralık operasyonun da temel unsurlarından birisi olmuştu. Operasyonun ardından ilginç bir gelişme yaşandı. İran'a yönelik altın ticareti adeta durma noktasına gelirken, gizli hesapları ile ünlü İsviçre'ye yönelik altın ihracatı ise adeta patlama gösterdi. Örneğin yılın sadece ilk dört aylık döneminde İsviçre'ye 47 bin 116 kilogram altın ihraç edildi. Söz konusu külçe altının değerinin ise 2 milyar doları geçtiği hesaplandı. Aynı dönemde İsviçre'den külçe altın ithalatımız ise 5 bin 342 kilogram oldu.

MÜFETTİŞLER MERCEK ALTINA ALDI

Bazı Sayıştay müfettişleri, İsviçre'ye yönelik yapılan altın ihracatını mercek altına aldı. Bu inceleme sırasında müfettişlerin dikkatini ilginç bir ayrıntı çekti. Türkiye ile İsviçre altın ihracat verilerinin birbirini tutmadığı görüldü. Sayıştay denetçilerinin, “Sayıştay raporlarında” yer almayan tespitlerine göre, TÜİK'in rakamlarında yılın ilk dört ayında İsviçre'ye 47 bin 117 kilogram altın ihraç edildiği bilgisi yer aldı. İsviçre gümrük teşkilatının verilerinde ise bu rakam 44 bin 429 kilogram olarak kayıtlara geçti. Yani, Türkiye ile İsviçre gümrük teşkilatının verileri arasında, ihraç edilen altın rakamlarında yaklaşık 3 tonluk bir fark olduğu belirlendi. Bugünkü altın fiyatları baz alındığında ise 115 milyon dolarlık bir altının yolda kaybolduğu saptandı.

HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN DEĞİL

Müfettişler, İsviçre'nin dış ticaret rakamlarının tüm dünya ülkeleri tarafından güvenilir olarak kabul edildiğine dikkat çekerek, 3 ton altının yolda kaybolmuş olmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığını dile getirdiler. Yetkililer, söz konusu kaybın komisyon olarak birilerine ödenmiş olabileceğini öne sürerek, konuyla ilgili geniş kapsamlı bir inceleme yapılması gerektiği kaydettiler. Bu çerçevede, 17 aralık operasyonun ardından İsviçre'ye aktarılan kaynakların bir anlamda incelenmiş olacağı dile getirildi.