Reklamsız Sözcü

Kapasite kullanımı arttı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan artarak yüzde 73,3 seviyesinde gerçekleşti

android-time 15:21
Kapasite kullanımı arttı
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan artarak yüzde 73,3 seviyesinde gerçekleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve şubat ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 227 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen “imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı” çalışması sonuçları açıklandı.

2014 yılı şubat ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan artarak yüzde 73,3 seviyesine çıktı. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 74,4 seviyesinde gerçekleşti.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, bir önceki yılın aynı ayına göre aramalları, dayanıksız tüketim malları ile gıda ve içeceklerde artış görülürken, dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında azalış görüldü.

Aynı dönemde kapasite kullanımı, dayanıksız tüketim mallarında 0,3 puanlık artışla yüzde 70,4, tüketim mallarında 0,4 puanlık yükselişle yüzde 72,2, gıda ve içeceklerde 0,3 puanlık artışla yüzde 70,5 ve ara mallarında 3 puan artışla yüzde 76,1oldu.

Kapasite kullanımı şubat ayında, dayanıklı tüketim mallarında 0,3 puanlık azalışla yüzde 70,4 ve yatırım mallarında 1,2 puan düşüşle yüzde 70,9 seviyesinde gerçekleşti.

– “En yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 86,7 ile bilgisayar, elektronik ve optik ürünleri imalatında”

Şubat ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 86,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 80,7 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı sektörü takip etti.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 53,8 ile içecekler imalatı sektörü geldi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more