Reklamsız Sözcü

Kullandığınız ürünler ne kadar çevreci?

Azalan kaynaklar ve her geçen gün kalabalıklaşan dünyamıza çevresel bazda sahip çıkmak önemli bir konuma geldi.

android-time 14:05
Kullandığınız ürünler ne kadar çevreci?
Azalan kaynaklar ve her geçen gün kalabalıklaşan dünyamıza çevresel bazda sahip çıkmak önemli bir konuma geldi.

Küresel bir tehdit olan çevre kirliliği, doğal kaynakların hoyratça kullanımı ve bozulan doğal dengeler hem uluslararası örgütler tarafında, hem de STK’lar nezdinde çok önemli bir gündem maddesi. Günümüzde ise, çevresel bilince sahip firmalar artık öne çıkmaya başladı.

Üretim sistemlerinden başlayan doğa dostu tavır, ortaya çıkan ürünler ile bütünleşiyor ve tüketici ile buluşuyor. Artık insanlar, kullandıkları ürünlerin ambalajlarının hangi maddeden yapıldığına dikkat ediyor, doğaya karışma süresi düşük olan maddeleri tercih ediyor. Gıda sektöründe ambalajlar çevre dostu maddelerden tercih edilirken, otomobil firmaları havayı kirletmeden, doğa dostu araçlar üretiyor.

Kullandığınız ürünler ne kadar çevreci?

Her konuda çeşitli ihtiyaçlarımız oluyor ve farklı merkezlerden bu alışverişlerimizi yapıyoruz, ancak çoğu insan kullandığı ürünün, hem üretim aşamasında, hem kullanım esnasında hem de ambalajın doğaya karışması noktasında ne kadar çevreci olduğunu bilmiyor. Yine de, çevresel bilinç Türkiye’de de, tüm dünyada olduğu gibi yaygınlaşmakta.

Doğa dostu firma

14 senelik sektördeki tecrübesini 2013 itibari ile kendi firmasına taşıyan Ekoloji Kimya Kağıt Ambalaj San.Tic.Ltd.Şti firması çevresel bilinçle hareket eden ve birçok farklı sektöre hitap eden çevreci ürünleri ile öne çıkmış bir firma.

Teknik Bakım Kimyasalları Profesyonel Genel ve Kişisel hijyen kimyasalları, endüstriyel kağıt ve aparat grubu, ıslak hacim ürünleri ve her sektöre hitap eden diğer hijyen grupları ile hem ekonomik, hem de çevre dostu bir konsept ile büyüyen Ekoloji Kimya, yaygın ve etkin ağı ile çevreci firmalar arasında öne çıkan bir marka haline geldi.

Firma yetkilisi Ozan Baygın ile yapmış olduğumuz görüşmede “şirket prensibimizin öncelikle insana ve doğaya saygılı ürünler üretmek olduğunu ve Ecology markasını da bu yüzden seçtiğini belirti. Ecology Markası adı altında kağıt kimyasal ve aparatların üretimini yapan firma, 2014 yılında yapmış olduğunu ihracatlarını da Ecology markası ile yaptığını belirtti. Markanın dünya bilinirliği olan bir marka olması ve ürünlerin de markayı temsil eden kalitede olması yurt dışı pazarına girmemizde kolaylık sağladı . Bu bağlamda yurtiçinde satınalma yapan firmaların satınalma departmanlarının da sadece fiyat odaklı değil kalite ve hizmet odaklı satınalma yapmaları gerektiğini “ vurguladı.

2014 yılında Endustriyel ve Ev Tipi kağıt grubunda da ciddi bir atılım yapan Ekoloji Kimya, Saudi Arabistan' ın dünyaca ünlü kağıt hammade ve işlenmiş mamül üretici firması olan Saudi Paper Co. nun Türkiye iştiraki olan Premier Kağıt Dönüşüm San. Tic.Ltd.Şti ile Türkiye distribütörlüğü anlaşması imzalayarak, endüstriyel ve ev tipi kağıt grubunda da önemli adımlar atmaya başlamıştır.

Kağıt grubunda da firmanın aynı felsefe ile yola çıktığını belirten Şirketin Genel Müdürü Ozan Baygın, %100 selüloz kullanılarak doğada çözülebilen ürün ürettiklerini ve çağımızda artık doğaya ve insana değer vermeyen firmalara yer olmayacağını belirtti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:0710.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more