‘Lira uzun vadede değer kaybedecek’

Uzmanlar, hisse senetleriyle birlikte güç kazanan liranın yeniden inişe geçmesini bekliyor.

‘Lira uzun vadede değer kaybedecek’

Petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin cari açık ve enflasyonu düşüreceğine ilişkin öngörülerle, hisse senetleriyle birlikte güç kazanan liranın yeniden inişe geçmesi bekleniyor.

Brent petrolü, OPEC’in Viyana’da yapılacak bugünkü toplantısında petrol üretimini azaltacağına yönelik beklentilerin giderek azalmasıyla 76.25 dolara inerek dört yılın en düşük düzeyine geriledi.

Petroldeki düşüşün etkisiyle liradaki güçlenme de sürdü ve ABD para birimi 2.2098 liraya kadar geriledikten sonra, 2.21 liranın hemen üzerinde hareket etmeye başladı.

Petroldeki düşüş hisse senetlerine de alım getirmeye devam etti ve Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 0.24 yükselişle 84 bin 444 puandan başladı.

Araştırma Strateji Direktörü Güldem Atabay, petrol fiyatlarında ki düşüşün Türkiye’nin cari açık ve enflasyonla mücadele fırsat olabileceğini ancak TL’nin değer kaybının uzun vade de devam edeceğini belirtti.

Atabay, ABD’den gelen büyüme, işsizlik ve enflasyon verilerinin de izlendiğini belirterek, “ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımı beklenen bir gelişme” dedi.

Avrupa piyasalarında gelen olumlu gelişmelerin ve Japonya’nın 2. tur genişlemesinin FED’in faiz artırımında önce olacağına dikkat çeken Atabay, petrol fiyatlarının ise Türkiye için fırsat olabileceğini belirtti ve ekledi:

“Petrol fiyatları dip yapacak, en azında kısa vadede yukarı çıkacak gibi durmuyor. Bu dönem Türkiye için cari açık ve enflasyonda düzelme anlamına geliyor. Yurtdışında tatillerin yoğun olduğu bir dönem. Bu nedenle Aralık ayı sakin geçer.”

Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye gitmemesinin piyasalar açısından olumlu bir hareket olduğuna dikkat çeken Atabay, “Fed, 6 ay faiz artırımına gitmeyebilir ve önce diğer merkez bankalarının likiditelerini inceler. Türkiye’de ise hükümet çok olağan dışı bir şey yapmadığı sürece piyasalarda sakinlik hakim olacaktır” diye ekledi.

Atabay, bu gelişmelere paralel olarak ise liranın uzun vadede değer kaybı süreceğini vurguladı.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...