Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası’nın döviz kurlarındaki hızlı artışı frenlemek için döviz satım ihale tutarını 29 Eylül’den itibaren, 10 milyon dolardan 40 milyon dolara yükseltileceğini açıklamasının ardından, sekiz ayın zirvesindeki dolar 2.26 liranın altına indi.

Hafta başında 2.23 lira düzeyini aşan, hergün birer kuruşluk artışlarla dün 2.2675 liraya kadar çıkan dolar, bugüne de 2.2665 lira düzeylerinden başladı. Ancak dolar Merkez Bankası açıklamasının hemen ardından 2.2565 liraya kadar düştü. Sabah saatlerinde 2.88 lira düzeyinde olan Avrupa para birimi euro da 2.8769 liraya geriledi. Yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.5667 düzeyine geriledi.

DOLAR VADELİDE 2.28’İN ÜSTÜNDE

BIST-30 Endeksi’nin düşüşle açıldığı Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda doların Ekim sonu kontratları da 2.2825 düzeyine kadar çıktı. Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasına karşın, piyasada gösterge tahvilin faizi, dünkü kapanışta yüzde 9.64 düzeyine kadar yükseldi.

BORSA

Borsa İstanbul 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 313.51 puanlık yükselişle 74,904 puandan başlarken daha sonra 74,614 puana kadar geriledi. Böylece borsa endeksi Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD’DE ERKEN ARTIRIM SİNYALİ

ABD’de Dallas Merkez Bankası Başkanı Richard Fisher dün, faiz artırımının 2015 ilkbahar aylarında başlayabileceğini söyledi. ABD’de faiz konusunda karar veren Açık Piyasa Kurulu’nun üyesi olan Fisher, “Piyasada faiz oranlarını bahar ile yaz arasında bir zaman artırmaya başlayacağımız öngörülüyor. İçeride ne konuştuğumuzu söyleyemem, uygun olmaz, ancak belki geç olmasından ziyade erken olur” dedi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart da iç talep ve enflasyon rakamları nedeniyle faiz artışının 2015 ortasından önce yapılmaması gerektiğini belirtti.

MERKEZ EKONOMİSTLERE SUNUM YAPACAK

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında yüzde 8.25 olan politika faizi ve faiz koridorunda bir değişiklik yapmadı. Merkez Bankası bugün de ekonomistlerle bir sunum düzenleyecek. Merkez Bankası’nın bugünkü sunumda, özellikle hızla yükselen döviz kurlarının, hedeflerin çok üzerindemi enflasyon ile mücadelede nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor. (Gülseli Kenarlı – DHA)

Yayınlanma Tarihi:09:49,