Petrol arzı yükseldi

Küresel petrol arzı, düşük fiyatlara rağmen ekimde de yükselişe devam ederek günlük 94,2 milyon varile çıktı

Petrol arzı yükseldi

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA), eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Raporu”na göre, ekimde küresel petrol arzı yükselmeye devam etti.

Geçen ay petrol arzı bir önceki aya göre, günlük 35 bin varil artışla 94,2 milyon varile yükseldi. Petrol fiyatları ekimde de düşmeye devam etti. Petrol fiyatlarındaki düşüşte, arzın talepten fazla olması etkili oldu.

Geçen yıla göre günlük 2,7 milyon varil artan petrol arzı, yıl bazında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkelerdeki üretimin artışından kaynaklandı. OPEC ülkelerinin petrol üretimi, azaltmaları yönündeki baskılara rağmen, ekimde günlük 30,60 milyon varille beklenenin üstünde gerçekleşti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından gözler OPEC’in 27 Kasım’da Avusturya’da yapılacak toplantısına çevrildi. Toplantıda OPEC’in üretimini azaltmaya gidip gitmeyeceği ve petrol fiyatlarının iyileştirilmesi yönünde bir eylem planı belirleyip belirlemeyecekleri bekleniyor.

Küresel petrol arzı, bu yıl için günlük 93 milyon varile yükselirken raporda buna gerekçe olarak OPEC ülkeleri dışındaki arzın yılın 10 ayında günlük 2 milyon varil artması gösterildi. Bu yıl yaşanan arz artışından sonra 2015 için OPEC dışı ülkelerde bir düşüş alacağı öngörülen raporda, OPEC ülkeleri dışındaki petrol arz artışının 2014’teki günlük 1,8 milyon varilden 1,3 milyon varile gerilemesi bekleniyor.

Raporda, küresel petrol talebi tahmini bu yıl için 92,4 milyon, 2015 için 93,6 milyon varil olarak öngörüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...