Petrol fiyatları için flaş tahmin!

JPMorgan, aralıkta petrol fiyatının 70 dolara kadar düşeceğini öngörüyor

Petrol fiyatları için flaş tahmin!

ABD’li yatırım bankası JPMorgan Chase & Co, petrol fiyatlarındaki düşüşün devam edeceğini, aralık ayında varil başına 70 dolara kadar gerileyebileceği beklentisi içinde olduklarını açıkladı.

JPMorgan, “Aylık Petrol Piyasası” adlı raporunda, temmuz ayından itibaren düşen brent petrolün varil fiyatının ocakta da 65 dolara kadar düşmesinin olası olduğunu belirtti.

Brent petrolün varil fiyatının 2015’te ortalama 82 dolar olacağı öngörülen raporda, 2016’da fiyatın ortalama 87,75 doları görebileceği kaydedildi.

ABD’li banka, petrol fiyatlarındaki düşüşü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) petrol arzında kısıntıya gitmemesine, Libya ve Irak’ta üretimin artmasına, Avrupa ve Asya’nın petrol taleplerinin beklenenden düşük olmasına ve ABD’deki kaya petrolü üretiminin artmasına bağladı.

JPMorgan, OPEC ülkelerinin 27 Kasım’daki toplantısında petrol üretimini kısmak için mutabakata varmasının zor olduğunu ifade ederken, düşük fiyatların birçok üye ülkenin petrole bağlı milli gelirlerini olumsuz etkilediğini hatırlattı.

OPEC’in piyasadaki fazla petrol arzını düşürmek için günlük 1 milyon varil kesintiye gitmesi gerektiğine işaret edilen raporda, varil fiyatının 70 doların altına düşmesi ve üye ülkelerin ocakta üretim konusunda anlaşması halinde şubat ve martta üretim kesintisinin gerçekleşeceğini belirtti.

Muhabir: Övünç Kutlu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...