Piyasalar Merkez’in faiz kararını bekliyor

Bankalararası piyasada dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesinde 2,23 - 2,24 aralığında hareket ediyor.

Piyasalar Merkez’in faiz kararını bekliyor

dolar-371" src="https://i01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2014/11/20/dolar-371.jpg" alt="" width="670" height="371"/>Piyasada dün güne 2,2212 seviyesinden başlayan dolar/TL, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarında üyelerin “faizler kayda değer bir süre düşük kalacak” cümlesinin çıkarılması konusunda tartıştıklarının anlaşılmasının ardından gün içindeki yükseliş isteğini devam ettirdi ve günü 2,2319’dan tamamladı.

Bankalararası piyasada bugüne dünkü kapanış seviyesinden başlayan dolar/TL, 2,2423’e kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda 2,2360’dan alıcı buluyor. Güne 2,8058’den başlayan avro/TL ise 2,8144’ü gördükten sonra Almanya ve Fransa’da açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) beklentilerin altında kalmasının ardından avro/dolar paritesine bağlı olarak düşüşe geçti ve şu dakikalarda 2,80 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Analistler, bugün TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararının yön üzerinde belirleyici olacağını belirterek, ayrıca öğleden sonra ABD’de açıklanacak TÜFE, imalat sanayi PMI ve bekleyen konut satışları verisinin de izleneceğini kaydediyor.

TCMB’nin faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesi durumunda kurda yeniden düşüş görebileceğini belirten analistler, aksi durumda ise yükselişlerin görülebileceğini tahmin ediyor.

AA Finans’ın, saat 14.00’te açıklanacak PPK kararına ilişkin gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin biri hariç tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) değişiklik yapılmayacağını öngörüyor. Politika faizinde değişiklik beklediğini bildiren bir ekonomist ise 50 baz puanlık indirim olacağını tahmin ediyor.

Ankete katılan ekonomistlerden 2’si piyasa yapıcısı bankalara sağlanan fonlama faiz oranında ve faiz koridorunda indirim beklediğini bildirdi. İndirim beklentisini bildiren ekonomistlerden biri 50 ve diğeri 75 baz puan faiz indirimi olabileceğini ifade etti. TCMB’nin geçen ayki PPK toplantısında yüzde 8,25 olan politika faizi de dahil olmak üzere faizlerde değişiklik yapılmamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...