Reklamsız Sözcü

Seyahate çıkanlar azalıyor

Türkiye'de seyahate çıkanların sayısında azalma sürüyor

android-time 14:46
Seyahate çıkanlar azalıyor
Türkiye'de seyahate çıkanların sayısında azalma sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı Yurtiçi Turizm verilerine göre, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte, yurtiçinde ikamet eden 12 milyon 633 bin kişi seyahate çıktı.

SEYAHAT SAYISI AZALDI
Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.2 azalarak 15 milyon 710 bin seyahat olarak gerçekleşti.

HARCAMALAR YÜZDE 10.1 ARTTI
Yerli turistlerin seyahat sayılarındaki azalmaya karşılık, yurtiçinde yaptıkları seyahat harcamaları 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10.1 artarak 4 milyar 689 milyon liraya çıktı.

SEYAHAT BAŞINA 298 LİRA
Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 87 milyon 273 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 5.6 gece , seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 298 lira oldu.

KİŞİSEL SEYAHATLER
Yurtiçi turizm harcamasının yüzde 91,9'una karşılık gelen 4 milyar 308 milyon lirası kişisel, yüzde 8.1'ine karşılık gelen 380 milyon lirası da paket tur harcamaları oluşturdu.

YAKINLARI ZİYARET AĞIRLIKTA
Seyahate çıkış amacı “yakınları ziyaret'' olanlar yüzde 66.5 ile ilk sırada yer aldı. Seyahate çıkış nedenlerinde ikinci sırada yüzde 16.6 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise yüzde 9 ile “sağlık” yer aldı.

AKRABA EVİNDE KALDILAR
Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 65 milyon 789 bin geceleme sayısı ile en çok “akraba, arkadaş evinde” kaldı. Geceleme sayısında ikinci sırada 6 milyon 994 bin geceleme ile “otel” yer alırken, “kendi evi” 6 milyon 985 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more