Reklamsız Sözcü

TİM: Yıl sonunda dolar kuru 2.32 olur

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yıl sonunda dolar/TL'nin 2.32, enflasyonun ise TCMB beklentisinin oldukça üzerinde yüzde 9.04 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

13:38 -
TİM: Yıl sonunda dolar kuru 2.32 olur

TİM’in 500 üyesinin katıldığı ihracatçı eğilim anketi sonuçlarına göre, yıl sonunda euro/TL kur tahmini 3.16, büyüme beklentisi ise yüzde 4.2 seviyesinde şekillendi.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 6.6, Şubat ayı beklenti anketindeki enflasyon beklentisi ise yüzde 7.92 seviyesinde. OVP’ye göre 2014 büyüme beklentisi ise yüzde 4 seviyesinde bulunuyor.

Ankete göre TİM, ilk çeyrekte 67,000; yılın genelinde ise 470,000 yeni istihdam yaratmayı hedefliyor.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, anket sonuçlarını değerlendirdiği toplantıda, kısa süre içinde gerçekleşecek seçimlerin ekonomiye ilk çeyrekte olumsuz etki yapacağının anketteki beklentilere de yansıdığını belirterek, “Ankette ilk çeyrek için beklenen büyümenin (yüzde 2.9) yılsonu büyüme tahmininden (yüzde 4.2) daha düşük olmazsının nedeni seçimler” dedi.

Bu yıl 30 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimin ardından yılın üçüncü çeyreğinde cumhurbaşkanlığı seçimi, 2015 yılında ise genel seçim yapılacak.

TİM verilerine göre ihracatın Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.6 artışla 12.02 milyar dolar olduğunu hatırlatan Büyükekşi, “Şubat ayında da ihracatta bir önceki yıla göre artış yaşanacaktır” dedi ve yıl sonu için ise 166.5 milyar dolarlık ihracat hedefinin özellikle Avrupa ekonomilerinde yaşanan canlanma ile birlikte yakalanacağını söyledi.

Ankete göre ihracatçıların rekabetçilik açısından istedikleri ideal kur seviyesi ise dolar/TL için 2.06; euro/TL için 2.80 seviyesinde oluştu. İhracatçılar, TCMB’nin yıl sonunda politika faizini ise yüzde 10’dan yüzde 8.13’e indirmesini bekliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more