Ülker, İngiliz devini satın aldı

Yıldız Holding, dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits'i satın aldı ve bu işlem ile dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükseldi

Ülker, İngiliz devini satın aldı


Yıldız Holding’ten yapılan açıklamada, bu satın alma ile ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu güçlendirecek olan Yıldız Holding’in ek üretim kapasiteleri, yeni pazarlar, iki şirketin dağıtım kanalları ve yeni ürünler ile mevcut işlerini büyütmeye devam edeceği belirtildi.

Yıldız Holding, İngiltere merkezli United Biscuits’i özel sermaye fonları Blackstone Group LP ve PAI Partners’tan satın aldı. Toplam 7,171 çalışanı bulunan United Biscuits'in Avrupa'da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan'da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor.

Açıklamada, “Son altı yılda dünyanın premium çikolata markalarından Godiva'yı ve ABD'nin köklü şekerleme şirketi DeMet's'i bünyesine katan Yıldız Holding, globalleşme adına en büyük adımını United Biscuits ile attı” denildi ve şu bilgilere yer verildi:

“Blackstone ve PAI özel sermaye fonlarının sahip olduğu United Biscuits'in satın alınması sürecinde Yıldız Holding'e HSBC ve Ünlü&Co şirketleri aracılık etti. Deloitte, süreçte Yıldız Holding'e mali danışmanlık hizmeti verirken, Linklaters ve Yüksel Karkın Küçük şirketleri de hukuki danışmanlık sağladı.”

Yıldız Holding’in, Godiva'da uyguladığı bağımsız yönetim modelini United Biscuits'te de uygulamayı planladığı vurgulanan açıklamada, büyümeye ilişkin planlar da şöyle anlatıldı:

“Bu satın alım ile ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek olan Yıldız Holding, ek üretim kapasiteleri, yeni pazarlar, iki şirketin dağıtım kanalları ve yeni ürünler ile mevcut işlerini büyütmeye devam edecek. Her iki şirketin birbirini tamamlayacak ürün ve pazar yapısı, hem United Biscuits'i hem de Ülker'i uluslararası piyasalarda daha başarılı kılacak nitelikte.”

Açıklamaya göre, Yıldız Holding, United Biscuits'in lider konumda olduğu İngiltere'nin yanı sıra, Afrika ülkeleri ve Hindistan ile,Fransa, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerindekipazar payını artırma fırsatı elde edecek.

Zatın alma sonrasında United Biscuits de, Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya gibi Yıldız Holding'in bulunduğu pazarlarda büyüme şansı elde edecek. Ayrıca her iki şirket, Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme tecrübe ve bilgi birikimlerinibirleştirerek rekabet avantajını güçlendirecek.

1830 yılında İskoçya'da kurulan Carr's ile Mc Vittie Price ve Mac Farlane Lang'in 1948 yılında birleşmesinden doğan United Biscuits'in yedisi İngiltere'de olmak üzere 14 fabrikası bulunuyor. Şirketinİngiltere'de 4.613, İngiltere dışında ise 2.558 olmak üzere toplamda 7.171 çalışanı mevcut. Şirketin 2013 yılı sonu itibariyle satışları 1 milyar 146 milyon Pound (4.1 milyar lira) olarak gerçekleşti. DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...